Ana Sayfa Sosyal Tıp Tütün tarzı uygulama önerisi

Tütün tarzı uygulama önerisi

İngiltere’de yayımlanan Observer gazetesinde yer alan habere göre, uzmanlar, marketlerin abur cubur gıdaların promosyonlarına sınırlama getirilmesini, okul yakınlarında satışlarının yasaklanmasını, televizyonlarda akşam saat 21.00’den önce pizza, burger ve benzeri yiyeceklerin reklamının yasaklanmasını öneriyor.

BBC: Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığından kaynaklı ölümlerde aşırı kilonun önemli bir etken olduğunun ortaya çıkmasının ardından Başbakan Boris Johnson “obeziteye karşı savaş” planını açıklamaya hazırlanıyor.

‘Junk food is the new tobacco’: experts call for restrictions to tackle obesity

Abur cubura karşı öneriler

Observer’a konuşan Kings Fund adlı sağlık kuruluşunun yöneticisi Richard Murray, “Tütüne karşı yapılanları düşünmeli” diyerek, abur cubur yiyeceklere karşı da satış sınırlaması, ekstra vergi, tek tip paketleme gibi önlemlerle mücadele etmek gerektiğini vurguluyor.

Obeziteyle mücadele amacıyla kurulan 40 yardım kuruluşunun şemsiye örgütü Obesity Health Alliance’dan Caroline Cerny ise TV ve internette şekerli ve yüksek kalorili yiyecek reklamlarının bombardımanı karşısında direnmenin güçleştiğini belirterek, çocukların sağlıksız yiyeceklerden korunması amacıyla bu tür reklamlara saat 21.00 öncesi yasak konmasını öneriyor.

Diğer öneriler arasında okul yakınlarında abur cubur satışlarının yasaklanması, bisiklet yollarının artırılması, marketlerde ödeme noktalarında şeker satışının yasaklanması, restoranlarda menülere yiyeceklerin kalori bilgilerinin eklenmesi, şekerli gazozlara uygulanan ekstra verginin şekerli süt ürünlerine de uygulanması gibi önlemler var.

2018’de şekerli içeceklere getirilen ek vergi sonucunda üretici firmalar içeceklerdeki şeker miktarını yüzde 28 azaltmak zorunda kalmıştı.

Obeziteye karşı mücadelede Amsterdam örneği

Hollanda’nın Amsterdam kentinde çocukların beşte birinin aşırı kilolu olduğu saptaması yapıldıktan sonra 2012’de obezite ile mücadele projesi başlatılmış ve fazla kilolu ve obez çocuk sayısında yüzde 12 düşüş kaydedilmişti.

Amsterdam’da şu önlemler alınmıştı:

  • Okullarda meyve suyu satışı yasaklandı, sadece su ve süt satıldı
  • Hazır gıda satan şirketlerden sponsorluk alınmadı
  • Ebeveynlerden yürüyebilecek yaştaki çocuklarını çocuk arabasında taşımayıp yürümeye veya pedalsız bisiklet kullanımına teşvik etmesi istendi
  • Her çocuğun doğumdan sonraki ilk 1000 gününün yakından takibi için 100 kişilik bir ekip kuruldu
  • Düşük gelirli ailelerin spor merkezlerine kaydı için maddi destek verildi
  • Sağlıklı beslenmeyi teşvik için yemek yapma kursları açıldı
  • Hazır gıda satışı yapan dükkanlardan, yanlarında bir yetişkin olmadan çocuklara satış yapmaması istendi.

tamamı için kaynağa bknz

Türkiye’de 20 milyon obezite hastası var!