Ana Sayfa Ana Sayfa Trump DSÖ’den çekilme işlemini başlattı, DSÖ “dünyanın ihtiyacı olan şey değil”

Trump DSÖ’den çekilme işlemini başlattı, DSÖ “dünyanın ihtiyacı olan şey değil”

Trump yönetimi Corona virüsü salgını sürecinde yaşanan gerilimin ardından Dünya Sağlık Örgütü’nden çekilme sürecini resmen başlattı.

VOA: Kararla ilgili olarak ABD Kongresi’ne de bildirimde bulunuldu.

CNN ve Fox News televizyonlarının internet sitelerinde yer alan haberlerde, Dünya Sağlık Örgütü’nün bağlı olduğu Birleşmiş Milletler’in genel sekreterine bir mektup yazılarak Trump yönetiminin çekilme sürecini resmen başlattığı kaydedildi. CNN’e bilgi veren Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili de haberi doğruladı.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Bob Menendez, Twitter’dan yaptığı açıklamada çekilme kararıyla ilgili olarak Trump yönetiminin ABD Kongresi’ni bilgilendirdiğini yazdı.

Kararı ve Başkan Donald Trump’ın salgın sürecindeki tutumunu eleştiren Senatör Menendez, ‘’Kongre’ye Başkan’ın ABD’yi salgın devam ederken WHO’dan resmen çektiği konusunda bildirimde bulunuldu. Trump’ın COVID konusundaki yönetimi için kaotik ve tutarsız demek hafif kalır. Bu Amerika’nın çıkarlarını ya da hayatları korumayacak. Amerikalılar’ı hasta ve yalnız bırakacak’’ ifadelerini kullandı.

Başkan Donald Trump geçtiğimiz Nisan ayında, Corona virüsü salgını döneminde ‘’Çin merkezli’’ davranmakla suçladığı Dünya Sağlık Örgütü’ne ABD’nin bütçe desteğini askıya almış, daha sonra örgüte yazdığı mektupta bir ay içinde bazı reformların gerçekleştirilmemesi halinde ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’nden çekilme sürecini başlatacağı tehdidinde bulunmuştu.

BBC ; Dünya Sağlık Örgütü: ABD’nin çekilmesi dünyanın ihtiyacı olan şey değil

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Covid-19 salgını özel temsilcisi Dr. David Nabarro, ABD Başkanı Donald Trump’ın örgütten çekilme kararı için “gerçekten üzücü” dedi:

“Dünya çok büyük ölçekte bir sağlık kriziyle karşı karşıya, son altı ay korkunç şekilde kötü geçti ve korkarım önümüzdeki 6 ay çok daha kötü olacak.

“Daha bu virüs hakkında ve bununla nasıl mücadele edeceğimiz hakkında bilmemiz gereken çok şey var. Bu süreçte WHO’nun bütçesi açısından en önemli ülkenin çekilme kararı alması çok talihsiz.”

BBC Radio 4 yayınında soruları yanıtlayan Nabarro, Amerikan halkının çoğunluğunun da global müadelede rol oynamak istediğinden emin olduğunu söyledi:

“Tüm dünya liderleri, tüm dünya ulusları virüsle mücadele etmek için birlikte çalışmalı. ABD’nin çekilmesi, dünyanın ihtiyacı olan şey değil.”

WHO’nun yılın baında Tayvan’dan gelen koronavirüs uyarılarını dikkate almamayı seçtiği iddialarını da reddeden Nabarro, “Tayvan halkı ve kurumlarıyla WHO arasındaki iletişim hiçbir şekilde etkilenmedi. WHO çalışanları oturup favori ülkelerini seçmiyorlar. Sorunlar ortaya çıktığında yapabilecekleri en iyi şekilde bununla mücadele ediyorlar.” dedi.

görsel