Ana Sayfa Tıp&Sağlık Salgında ikinci dalga mı yaşıyorlar?

Salgında ikinci dalga mı yaşıyorlar?

Salgını “yenen” ülkelerden Çin, Avustralya ve İspanya’da vaka ve ölüm sayısının artması, “İkinci Covid-19 dalgası geliyor mu” tartışmalarının başlamasına sebep oldu

Sözcü; Corona virüsü salgınının çıktığı ülke olarak bilinen ve salgından en çok etkilenen ülkelerden biri olan Çin’de bugün 61 yeni corona virüsü vakası tespit edildi… Resmi verilere göre Nisan ayından beri en yüksek ikinci vaka sayısı olarak kayıtlara geçen bu verinin özellikle 3 farklı bölgedeki salgınlarla artış gösterdiği kaydedildi.

Vakaların 57’sinin ülkenin kuzeybatısındaki Xinjiang bölgesinde olduğunu açıklayan Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 14 vakanın da ülkenin kuzeydoğusundaki Liaoning bölgesinde meydana geldiğini duyurdu. Çinli yetkililer 2 vakanın ise Kuzey Kore sınırında yer alan Jilin bölgesinde tespit edildiğini ve bu bölgede en son benzer bir olayın Mayıs ayının sonunda yaşandığı belirtildi.

Çin’de 14 Nisan’dan beri en yüksek vaka sayısı açıklanırken, o tarihte çoğu ülke dışından gelen 89 vaka tespit edilmişti. Çin’de bugün vaka sayısının artış göstermesiyle birlikte yetkililer testlerin artırılacağını duyurdu.

Corona virüsü salgınını yendikten sonra özellikle Victoria eyaletinde tekrar hastalıkla mücadele eden Avustralya’da en korkunç gün yaşandı… Avustralya’da son 24 saat içerisinde 532 yeni vaka tespit edilirken 6 insanın yaşamını yitirdiği duyuruldu.

El Pais’nin haberinde resmi olarak corona virüsü teşhisi konulan insanların kayıtlara geçtiği belirtilirken hiç test olmayan ve şüphe uyandırmayan hastaların kayıtlara geçmediğini de yazdı. Özellikle salgının başladığı günlerde test konusunda büyük sıkıntı yaşayan İspanya’daki ölüm istatistiklerini inceleyen El Pais muhabirleri, ülke genelinde Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısının 44.868 olduğunu yazdı.

 

tamamı için kaynağa bknz