Ana Sayfa Biyoteknoloji Oxford’un COVID-19 aşısı, zayıf bağışıklığı olan insanlar için güvenli gibi!

Oxford’un COVID-19 aşısı, zayıf bağışıklığı olan insanlar için güvenli gibi!

Oxford Üniversitesi Nuffield Tıp Bölümü’nden Profesör Sarah Gilbert;

Oxford Üniversitesi liderliğinde gerçekleştirilen Covid-19 aşı çalışmaları sonucunda insan vücudunun virüse karşı bağışıklık sağlayacak doğru yanıtı verdiğini bildirdi.

İngiliz Reuters haber ajansının da duyurduğu haberde, Oxford Üniversitesi’nde vaksinoloji profesörü olan Sarah Gilbert üçüncü faz insanlı aşı denemelerinde 8 bin kişinin aşılandığını belirtti.

Ancak araştırmaya liderlik eden Oxfordlu bilim insanları aşının piyasaya sürülmesi için klinik deneylere devam edildiğine dikkat çekti.

 Aşının piyasaya çıkış tarihi ile ilgili kesin bilgi veremeyen yetkililer, kış ayları için ‘en kötüsüne hazırlıklı olun’ uyarısında bulundu.

Ancak şu anda geliştirilmekte olan TÜM aday aşıların etkili olması ve birçoğunun birden fazla doz gerektirmesi olası değildir. Aşı geliştiricileri, bağışıklık yanıtlarını karşılaştırmak ve farklı aşı platformlarını değerlendirmek için birlikte çalışmalıdır. Büyük ölçekte üretilebilen teknolojiler ve düşük maliyetlere öncelik verilmelidir, ancak bunların yüksek düzeyde etkili olmaları gerekmektedir .

Coronavirus vacine may not be a cure-all: Head of UK’s vaccine taskforce says it’s more likely any injection will just reduce the severity of symptoms