Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Neuralink

Neuralink

Tesla ve SpaceX’in kurucusu, Twitter’da, beyin-bilgisayar arayüzü geliştiren Neuralink şirketi için uzman aradığını duyurdu. Amaç, Neuralink çipi yerleştirerek beyne doğrudan müzik yayını yapmaktan Parkinson ve depresyon tedavisine ve en nihayetinde insanla yapay zekanın tek bir organizma gibi birarada yaşamasına uzanıyor.

sputniknews :Kişisel servetini son dört ayda üç kat artırarak ilk kez en zenginler listesinde ilk 10’a giren Elon MuskZip2 haber yazılımından  PayPal çevrimiçi ödeme sistemine, SolarCity güneş enerjisinden OpenAI yapay zekaya, Tesla elektrikli araçlarından SpaceX insan taşıyabilen uzaya araçlarına el atmadığı alan bırakmazken, yeni bir projeye soyundu.

ABD’li girişimci, 21. yüzyılda büyük şirketler için çalışan ‘veri kuryelerinin’ kafalarına yerleştirilmiş sibernetik beyin implatına yüklenen çok hassas ve gizli verileri bir yerden başka yere taşımalarını konu alan ve William Gibson’un ‘Neuromancer’ romanından uyarlanan ‘Johnny Mnemonic’ filmini çağrıştıran bir proje açıkladı.

2016 yılında Neuralink isminde beyin-bilgisayar arayüzü geliştirmeye odaklanan nöroteknoloji şirketi kurmuş bulunan 49 yaşındaki girişimci, koronavirüs pandemisi döneminde tavan yapan çip takarak insanları kontrol etmeye dair komplo teorilerini de akla getiren açıklamalarda bulundu.

Hormon düzeylerini kontrol edecek

Beyni bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalışan Neuralink’le ilgili ayrıntıları gelecek ay duyuracak olan, ama son günlerde bazı ipuçları vermeye başlayan Musk, bilgisayar uzmanı Austin Howard’ın sorularını yanıtladı.

Neuralink çiplerinin beyne yerleştirilmesi suretiyle insanların doğrudan müzik dinleyebileceğini söyleyen Musk, Neuralink’in hormon düzeylerini kontrol edebileceğini ve böylelikle kişinin bilişsel kabiliyetlerini geliştirip depresyonunu azaltabileceğini belirtti.