Ana Sayfa Biyoteknoloji Mutlu son yakın mı?

Mutlu son yakın mı?

Bilim Kurulu Üyesi Kara: Corona virüsü aşısının ilk uygulaması Kasım’da başlayabilir

Sözcü: İngiltere ve ABD’deki aşı çalışmalarına değinen Prof. Dr. Kara, “Şu anda İngiltere’deki aşı çalışmaları belli bir noktaya geldi ve insan çalışmalarında bu büyük gruba başladı. ABD’deki çalışmada önümüzdeki hafta içerisinde büyük çaplı insan çalışmalarına başlanacak. Bunların sonuçlarının alınması büyük olasılıkla Kasım ayı olacak gibi görünüyor.

Çok sayıdaki insanla yapılan çalışmayla beraber aşının üretim çalışmaları da başlıyor. Olumlu yürüdüğü anda da Kasım ayı gibi ilk doz uygulamaları dünya çapında başlayabilir. Ama bizim ülkemize gelmesi Mart-Nisan aylarını bulabilir. Türkiye girişimlerde de bulunuyor. Gönüllü olabileceklerle aşıların Türkiye’de de uygulanması Kasım aylarında olabilir” diye konuştu.

Prof. Ercüment Ovalı’dan aşı açıklaması: 2 milyon doz aşı ürettik

2 milyon doz aşı ürettik. Testler devam ediyor. Türkiye’de yapılan hayvan testleri başarı ile tamamlandı. Son basamak havyan testleri için Amerika’dan 22 Haziran’da deney hayvanları gelecekti ancak bir gecikme oldu.

10 Ağustos’ta deney hayvanları gelecek. Genetiği değiştirilmiş corona virüsü ile enfekte olabilen fareler gelecek. 1 ay üzerlerinde testler yapacağız. Ekim sonu gibi insan üzerindeki çalışmalara başlayabiliriz.