Ana Sayfa Ana Sayfa Meraklı liderler aramızda…

Meraklı liderler aramızda…

Bir şeyler net olduğunda daha güvenli hissediyoruz, belki önümüzü görebildiğimizde yaratıcı yanımızı keşfediyoruz. Uslu olursak “Şirinler’i” görebildiğimiz gibi 😇

Ancak yeni dünyada sadece uslu olmak bize yetmiyor, yüksek sesle soru sorup tartışmaya ve meraka ihtiyacımız var. O zaman meraklı liderlerden başlayalım🎈

01.Meraklı lider eşitlik sözü vermez. Çünkü dünya herkes için eşit bir yer değil, dolayısıyla lider de bunun sözünü veremez. Ancak meraklı lider şeffaftır, sözünü tutar ardındaki nedenleri paylaşır ve meraklı soruları büyütür. Görüneni gösterir paylaşır, görünmeye geleceği beraber şekillendirir. Adil olmaya yönelik çabası ve niyeti vardır ve bu çaba kesinlikle romantik pembe vaatlerden daha çok işe yarar. Çalışanların her dediğini yapamaz ama her dediğini dinler.

02.Meraklı lider her zaman haklı değildir, kimsenin her zaman haklı olmadığı gibi. Ancak hatasını kabul eder, daha iyi bir karar için alınan dersleri tüm kırılganlığı ile paylaşır. Alçak gönüllüdür, çevresindekileri hadlerini aşmaya davet eder; çünkü farklı görüşleri gördüğünde herkesten daha hızlı şekilde geri çekilmeyi bilir, fikirlerine aşık olmaz ve değiştirmek konusunda örnek olur.

03.Meraklı lider size her zaman kendinizi çok da iyi hissettirmez. Ancak daha fazlasını yapmak için heyecan duymanızı sağlar. Sizi zorlar sahnenin ortasında bu durumdan şikayet edebilirsiniz, ancak hikayenin sonunda kendinizi aşmanıza izin veren bir lidere hayranlık duyarsınız. Meraklı lider ile ilk tanışma çok zordur. Neden soruları ile karşısındaki kişiyi huzursuz edecek bir tat bırakır. Nereden düştüm ben bununla çalışmaya başladım, tüm huzurum kaçtı dersiniz. Tam her şey iyi gidiyor derken yeniden keşfetmek ve gidişatı sorgulamak için yine neden sorusunu sorar. Arada başa döndürmekten hiç çekinmez ancak sonunda mutlu sonu birlikte kutlarsınız. Meraklı lider birlikte eğlenmesini de bilir.🎈

04.Meraklı lider masadaki en az bilen kişidir. Ancak en çok sorusu olan kişidir, bildikçe bilmediğini fark eder. Meraklı lider iyi dinler ve koku alır ve harekete geçer. Oyundaki varsayılan senaryoyu canlandırmak yerine ekibiyle oyunu yeniden tasarlar. Öyle iştahla bilmiyorum der ki onunla rahatlıkla her detayı sorup konuşabilirsiniz. Öyle iştahlı bir şekilde neden sorusu sorar ki siz de neden sorusunu içinizde yankılandığını ve her an sorguladığınızı bilirsiniz.

05. Meraklı liderin iştahı hep çok fazladır demiştik di mi? İş ve özel yaşam dengesi gibi bir sorusu yoktur, yaşamın bir bütün olduğunu, hatta bir soru olduğunu bilir. Hayatında başka merakını büyütecek alanlar vardır. Müzik, sanat, felsefe, tarih, yemek gibi listeleri vardır. Tüm alanları da birbirleriyle nefis ilişkilendirirler Dinlediği müziğe sadece müzik diye bakmaz, bestecinin hayatı, eserin yazıldığı zamanın ruhu, şarkıyı seslendirenin diskografisi ve bunun gibi her detayı inceleyip öğrenme fırsatını deyim yerindeyse taştan çıkarır.

“Çünkü yaşam bir yanıt değil, bir sorudur; bunun yanıtını sadece siz bulabilirsiniz.”

Ursula Le Guin

Merakımız ve cesaretimiz bol olsun 🎈

Mine Kobal

Mine Kobal

Tam olarak nasıl bir iş yapmak istediğimi hiç bir zaman bilemedim, bankacı oldum para sattım, bir dönem insan kaynakları yöneticisi oldum işe alım yaptım ve bir dolu işten çıkarılma kararını paylaştım, sonra üniversitede öğretim görevlisi oldum, ilaç sektörünü de denedim. Sanırım en çok kendime yakıştırdığım danışmanlık şapkam oldu, ünvanlardan uzak olması bana iyi geldi. Bir de merakımı büyütmesi, farklı sektörler, farklı renkler ve farklı hikayeleri sevdim. Hem hepsinin çok içindeyim, hem de danışman olarak o mesafemi bir şekilde korudum. Bir de sahnede olmak var, salondaki en güvenli ve en eğlenceli yer kesinlikle, spotların altında olmak benim için hep rahat oldu.

İş hayatı da bana beni büyütecek insanlarla tanışma fırsatı verdi hep. Bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum.
Kendimi tanıtırken bir şekilde İstanbul Erkekli’yim demeyi seviyorum. Alman disiplini okulumdan güzel bir hediye, bir de eleştirisel bakma becerimi ortaokul lise yıllarına borçlu olduğumu düşünüyorum.
İyi bir öğrenciyim, tüm bütçemi kitaplara, defter ve kalemlere harcayabilirim. Okuyarak, gezerek, dinleyerek yeni bir şeyler öğrenmekten, öncekileri de unutabilme lüksünden çok mutlu olabilirim. Neyim yok sorusunun yanıtı da köklerim olurdu. Kurumlara ait olmayı sevemedim, kurumlarda aile olmayı da sevemedim. Ama hep çok çalışkan oldum, kestirme yollar hiç bana göre olmadı.
Tarihten kiminle tanışıp, bir kadeh bir şeyler içmek istersin derseniz yanıtım Carl G. Jung olur, ki ilk kitabım “Jung Koçluk Yapsaydı”.
Son notum da iflah olmayan merakım olsun 🎈
iletişim
minekobal@icloud.com