Ana Sayfa Biyoteknoloji Inovio’dan pozitif açıklama

Inovio’dan pozitif açıklama

Inovio Pharmaceuticals, deneysel COVID-19 aşısı INO-4800’ün faz 1 klinik araştırmada cesaret verici sonuçlar gösterdiğini söyledi.

Firma, COVID-19’a karşı bir DNA aşısı olan INO-4800’ün, faz 1 klinik çalışmasını tamamlayan gönüllülerin yüzde 94’ünde bir bağışıklık tepkisini tetiklediğini iddia etti. Inovio şimdi, bu yaz aşının yasal uygunluk üzerine etkinliğini değerlendirmek için bir Faz 2/3 denemesi başlatmayı planlıyor.

Faz 1 klinik çalışmasında, Inovio bilim adamları aşıyı iki ABD bölgesinde 18 ila 50 yaşları arasında 40 sağlıklı yetişkin gönüllüye uyguladı ve her katılımcı dört hafta arayla iki doz INO-4800 aldı. Katılımcılar 1.0 mg ve 2.0 mg doz kohortlarına kaydedildi.

Çalışmanın sonuçları, INO-4800 COVID-19 aşısının 8 hafta boyunca her iki gruptaki tüm katılımcılarda genellikle güvenli ve iyi tolere edildiğini gösterdi. Şirkete göre ciddi bir olumsuz olay (SAE) rapor edilmedi ve 10 katılımcı deneyimli advers olaylar (AE’ler) derece 1 şiddetinde idi ve çoğu lokal enjeksiyon bölgesi kızarıklığıydı.

Inovio’nun INO-4800’ün, yeni koronavirüs viral meydan okuma çalışmalarında fareleri koruduğu, burada jab ile aşılamanın SARS-CoV-2 ile mücadele edilen hayvanların akciğerlerinde viral replikasyonu engellediği gösterilmiştir.