Ana Sayfa Ana Sayfa İngiliz hekim ölmedi ama iyileşti mi?

İngiliz hekim ölmedi ama iyileşti mi?

31 yaşındaki Dr Jake Suett, “uzun süreli COVID” in korkutucu etkileri konusunda uyarıyor!

NHS için çalışan yoğun bakım doktorunun altta yatan sağlık koşulları yoktu ve haftada dört veya beş kez spor salonuna gidiyordu.

Hastalığa yakalandı, ilk önce yorgunluk ve boğaz ağrısı gibi görünen şey, ateş, kuru öksürük ve nefes darlığına dönüştü.

On iki hafta sonra hala göğüs ağrısı, nefes darlığı, bulanık görme, hafıza kaybı, yüksek sıcaklık, konsantrasyon problemleri çekiyor ve çalışamıyor.

“Suett, üç gün boyunca yatakta güçlükle nefes aldığı, hastalığının en ağır döneminden bu yana toparlanmasının çok yavaş olduğunu anlattı. Hala da sindirim sistemi sorunları yaşadığını, el ve ayaklarına ağrılar saplandığını söylüyor.

Doktor Jake Suett, İngiltere’nin doğusundaki Norfolk bölgesinde bir hafta boyunca ağır durumdaki koronavirüsü hastalarını tedavi etmeye çalışıyordu. Ardından kendisi hasta düştü. Aylardan Mart’tı ve Corona salgını İngiltere’ye yeni ulaşmıştı.

Aradan üç ay geçti. Doktor Suett hala kendini işe dönecek kadar iyi hissetmiyor ve kendi deyimiyle ‘Corona sonrası sendromu’’ yaşıyor. Enfekte olana kadar gayet sağlıklı ve hastalıksız bir hayat yaşayan 31 yaşındaki yoğun bakım doktoru, hala nefes darlığı, bulanık görme ve yüksek ateş nöbetleri geçiriyor.

Suett ve diğer doktorlar, binlerce hastanın hala virüsün geride bıraktığı arazlardan kurtulmaya çalıştığına dikkat çekiyor.

Üstelik bazıları hiçbir zaman tamamen iyileşemeyebilir ve uzun vadeli sağlık sorunları yaşayabilir.

önemli not: SARS atlatanların sadece yüzde 78’i hastalıktan bir yıl sonra işbaşı yapabildi.

Bir başka araştırmaya göre de iyileşenlerin yüzde 40’ı, SARS geçirdikten üç yıl sonra bile kronik yorgunluk semptomlarıyla yaşıyor.

Genç hekimin covid-19 enfeksiyonu sonrası paylaşımı