Ana Sayfa Ana Sayfa “İlk Corona Aşısını 2021’den Önce Beklemeyin” AMA eşit dağılacak mı?

“İlk Corona Aşısını 2021’den Önce Beklemeyin” AMA eşit dağılacak mı?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Acil Durumlar Programı Başkanı Mike Ryan, Corona virüsüne karşı aşı geliştirme çalışmalarında “iyi ilerlemeler” sağlandığını ancak 2021 yılı başlarına kadar aşının kullanılmaya başlamasının beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Aşı-Mutasyon ve adil erişim sorunu

VOA: Ryan, WHO’nun geliştirilecek aşının adil şekilde dağıtılmasını garantiye almak için çalıştığını ancak şu anda kilit önem taşıyan konunun virüsün yayılmasını engellemek olduğunu vurguladı.

Çok sayıda aşı çalışmasında üçüncü aşamaya gelindiğine, güvenlik ve bağışıklık tepkisi yaratma konusunda bu aşıların hepsinde şimdiye kadar başarı sağlandığına işaret eden WHO yetkilisi, “İyi ilerleme kaydediyoruz” dedi.

Sosyal medya üzerinden düzenlenen halka açık bir programda konuşan Ryan, “Gerçekci olmak gerekirse, insanların aşı olmaya başladığını görmemiz için gelecek yılın ilk kısmını beklemek gerekecek” diye konuştu.

ABD ilk 100 milyon doz aşı için ön alım yaptı

WHO’nun olası aşılara erişimi ve üretim kapasitesini arttırmak için çalışma yürüttüğünü kaydeden Ryan, “Bu salgın için aşılar zenginler ya da yoksullar için değil, herkes için” ifadesini kullandı.

İngiltere ön aşı alımı yaptı!