Ana Sayfa Ana Sayfa Glenmark, COVID-19 tedavisi için favipiravir Faz 3 klinik çalışmasının sonuçlarını açıkladı

Glenmark, COVID-19 tedavisi için favipiravir Faz 3 klinik çalışmasının sonuçlarını açıkladı

Glenmark, COVID-19 tedavisi için favipiravir Faz 3 klinik çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Favipiravir, RNA’ya bağlı RNA polimerazı (RdRp) ve SARS-CoV-2’nin viral replikasyon fazını seçici olarak inhibe eden ve devam etmekte olan birçok uluslararası klinik çalışmada incelenen geniş spektrumlu bir oral antiviral ilaçtır.

Glenmark Favipiravir klinik çalışmasındaki hastalar, standart destekleyici bakımla birlikte maksimum 14 güne kadar 3.600 mg (1.800 mg BID) (1. Gün) + 1.600 mg (800 mg BID) (2. Gün veya üzeri) Favipiravir tabletleri aldı. Randomizasyon, hafif (90 hasta) ve orta (60 hasta) hastalık şiddeti temel alınarak sınıflandırıldı. Faz 3 çalışmasından elde edilen sonuçlar, primer etkinlik sonlanım noktası için, Favipiravir tedavi kolundaki virüsün oral dökülmesinin durdurulmasına kadar geçen ortalama süre ile ölçülen toplam popülasyonda yüzde 28.6 daha hızlı viral klerens ile sayısal etkin iyileşmeler göstermiştir. (Tehlike Oranı 1.367 [% 95 CI 0.944,1.979]; p = 0.129).

Çalışmada, hafif ve orta dereceli COVID-19 hastalarında Favipiravir artı standart destekleyici bakımın tek başına standart destekleyici bakımın etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirdi.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.