Ana Sayfa Ana Sayfa Dr. Remzi Bağ ekibiyle covid-19 lu hastaya akciğer nakli gerçekleştirdi

Dr. Remzi Bağ ekibiyle covid-19 lu hastaya akciğer nakli gerçekleştirdi

Amerika’da Dr. Remzi Bağ ekibiyle covid-19 lu hastaya akciğer nakli gerçekleştirdi.

 

Dr. Remzi Bag, Department Of Medicine, Section Of Pulmonary Care, at the University of Chicago Medicine

 VOA Türkçe’nin ulaştığı Doktor Remzi Bağ, yüksek risk grubundaki nakil hastasında Corona virüsünü nasıl yakaladıklarını ve Edgardo Diaz’ı nasıl iyileştirdiklerini anlattı.

Bağ, ‘’Rutin takipler sırasında kendini biraz iyi hissetmemeye başladığını duyduk ve koronavirüs testini yaptık poliklinikte. Test pozitif geldi fakat genel durumu Fena değildi. Onun için evinde takip etmeye karar verdik’’ dedi.

Ancak ertesi gün Diaz tahliller için yeniden hastanedeydi. Ateşi vardı ve tahliller akut böbrek yetmezliğine girdiğini gösteriyordu. Nakil nedeniyle kullandığı bağışıklık baskılayıcı ilaçlar böbreklerini savunmasız hale getirmişti. Böbreklerini şimdi de Corona virüsü hedef alıyordu. Bağ, hastasını hemen hastaneye yatırdı.

Bağ, ‘’Hastanede her gün yüksek ateş olmaya devam etti. Halsizlik vardı. Akut böbrek yetmezliği devam ediyordu. Solunumsal sıkıntısı aslında birkaç gün sonra olmaya başladı ve bu arada Nisan sonlarına doğru olan bir olay. Nisan sonlarında hala Covid-19 hakkındaki bilgilerimiz çok sınırlı, bütün amacımız hastanın güzel destek tedavisine devam etmekti. Aynı zamanda da mevcut devam eden klinik çalışmaların hangi birine koyabileceğimize bakıyorduk’’ sözleriyle anlattı.

Ancak akut böbrek yetmezliği nedeniyle hasta, birçok klinik çalışmanın şartlarını karşılayamıyordu. Chicago Üniversitesi’nün yürüttüğü konvalesan plazma terapisi ise tek seçenekti.

”Tedavi olarak verdiğimiz destekleyici tedaviler çok fazla bir etkisini görmedik ve kendimize sorduk. Ne yapabiliriz? Hastamıza ne yapabiliriz? Plazma tedavisinden Başka bir seçenek o aşamada yoktu. Remdesivir takip etmişsinizdir FDA tarafından onaylandı ve kullanılabilir durumda. O zaman Remdesevir çalışmasını yapıyorduk Chicago Üniversitesi’nde ve o çalışmaya dahil olması mümkün değildi muaftı böbrek yetmezliğinden. Başka tosilizumab klinik çalışmasını yapıyordu ona dahil olması mümkün değildi. Dahil olabileceği bu çalışma vardı. Onun için çok sevinçle hastamızı bu çalışmaya soktuk” diyen Bağ, şimdi geriye dönüp bakınca da iyi ki de öyle yaptıklarını söyledi.

Remzi Bag, MD, is an expert in rare and advanced pulmonary conditions including pulmonary fibrosis, pulmonary hypertension and lung transplantation

Dr. Bag’s clinical focus has been providing leading-edge, compassionate, comprehensive care, resulting in exceptional patient outcomes. He has a particular interest in the management of patients with advanced and complex lung diseases. Dr. Bag specializes in:

  • Providing direct care for lung transplant candidates and recipients
  • Optimizing patients who have chronic lung failure
  • Treating pulmonary hypertension and interstitial lung diseases, including idiopathic pulmonary fibrosis, Lymphangiomyomatosis and langerhans cell histiocytosis.

His interests also include:

  • Improving access to lung transplantation for patients with advanced lung failure
  • Educating practicing pulmonologists, pulmonary critical fellows and residents in the management of advanced lung diseases
  • Optimizing outcomes for patients with chronic lung failure and transplantation.