Ana Sayfa GETAT D vitamini koronavirüs için proflaktik kullanılabilir mi?

D vitamini koronavirüs için proflaktik kullanılabilir mi?

Sağlık yetkilileri, D vitamini takviyelerinin Kovid-19’u önleyebileceğini veya tedavi edebileceğini gösteren “kanıt” olmadığını söyledi.

İrlanda ve ABD’de yapılan araştırmalar Mayıs’ta D vitamini seviyesi yüksek olan koronavirüs hastalarının hastalığı atlatma olasılıklarının daha yüksek olduğunu öne sürerek vitamin takviyesinin artırılması çağrılarına sebep olmuştu.

Pandemi sırasında “yüksek dozda” D vitamininin virüsü uzaklaştırabileceğini iddia eden bir dizi doğrulanmamış haber de internet ortamında yer aldı.

Fakat D vitamini üzerinde yapılan 5 çalışmayı inceleyen Ulusal Sağlık ve Bakım Üstünlüğü Enstitüsü (National Institute for Health and Care Excellence, NICE) Kovid-19 riskini veya şiddetini azaltmak için takviye alımını destekleyecek kanıt olmadığı sonucuna vardı.

NICE’ın Rehberlik Merkezi direktörü Paul Chrisp şunları söyledi:

Sağlık üzerinde D vitaminiyle ilişkilendirilen faydalar olsa da hızlı kanıt özetimiz, D vitamini takviyesinin Kovid-19’un önlenmesi veya tedavisi için kullanımını destekleyen yeterli kanıt tespit etmedi.

Bu konuda araştırmaların devam ettiğini biliyoruz ve NICE yeni yayımlanan verileri takip etmeyi sürdürüyor.

Beslenme Üzerine Bilimsel Danışma Komitesi’nden (Scientific Advisory Committee on Nutrition) uzmanlar da mevcut verilerin, D vitamini takviyesinin Birleşik Krallık nüfusu genelinde akut solunum sistemi enfeksiyonlarını, bir diğer deyişle sinüs, boğaz, solunum yolları veya akciğer enfeksiyonlarını önlediği fikrini desteklemediğini belirtti.

Fakat inceleme D vitaminin kemik ve kas sağlığı için önemini vurguladı.

D vitamini vücudun diş, kemik ve kas sağlığı için gerekli kalsiyum ve fosfatı emmesine yardımcı oluyor.

tamamı için kaynağa bknz

D vitamininin COVID-19 mortalite oranlarına etkisi?