Ana Sayfa İlaç COVID-19’u tedavi edebilecek mevcut 21 ilaç

COVID-19’u tedavi edebilecek mevcut 21 ilaç

Sanford Burnham Prebys Tıbbi Keşif Enstitüsü’nden Virolog Sumit Chanda liderliğindeki uluslararası araştırmacı ekibi, Kovid-19’a neden olan virüsün çoğalmasını engelleyen mevcut 21 ilaç belirledi.

Dünyanın en büyük ilaç koleksiyonlarından birini analiz eden araştırmacılar, ReFRAME isimli ilaç kütüphanesindeki 12 bin ilacı verimli bir yöntemle taradı.

MedicalXpress’in haberine göre bunun sonucunda 21 ilacın, güvenli dozlarda etkili olabileceği belirlendi. Ayrıca öz konusu bileşiklerden 4’ünün, Kovid-19 tedavisinde öne çıkan Remdesivir’le sinerji içinde çalışabildiği görüldü.

Bilim adamları, viral replikasyonu bloke etmede etkili olan 21 ilacın arasında bulundu:

  • 13 daha önce başka endikasyonlar için klinik çalışmalara girmiş ve COVID-19 hastalarında potansiyel olarak güvenli bir şekilde elde edilebilecek konsantrasyonlarda veya dozlarda etkilidir.
  • İkisi zaten FDA onaylıdır: astemizol (alerjiler), klofazamin (cüzzam) ve remdesivir FDA dan Acil Kullanım İzni almıştır (COVID-19).
  • Dördü Faz 3 klinik çalışmalarına ulaşan antimalaryal bir ilaç olan klorokin türevi hanfangchin A (tetrandrine) dahil olmak üzere remdesivir ile sinerjik olarak çalıştı.