Ana Sayfa Tıp&Sağlık Covid-19 atlatan yetişkinlerde kardiyak tutulumu

Covid-19 atlatan yetişkinlerde kardiyak tutulumu

Araştırmada incelenen ve daha önce kalp sorunu olmayan 100 eski hastadan 78′ inin emar taramasında kalp rahatsızlıkları bulundu

Bulgular   Bir COVID-19 test merkezinden tanımlanan COVID-19’dan yakın zamanda iyileşen 100 hastayı içeren bu kohort çalışmada, kardiyak manyetik rezonans görüntüleme 78 hastada (% 78) kardiyak tutulumu ve 60 hastada (% 60) devam eden miyokard enflamasyonunu ortaya çıkardı. önceden var olan durumlardan, akut hastalığın ciddiyetinden ve genel seyrinden ve orijinal tanıdan geçen süreden bağımsızdı.

Anlamı   Bu bulgular COVID-19’un uzun vadeli kardiyovasküler sonuçlarının sürekli araştırılması gerektiğini göstermektedir.

Alman doktorlar sonuçları hakemli tıp dergisi JAMA Kardiyoloji’de 27 Temmuz’da yayımladı.

Outcomes of Cardiovascular Magnetic Resonance Imaging in Patients Recently Recovered From Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)

Çalışmanın ortak yazarı, Frankfurt Üniversitesi Hastanesi’nden kardiyalog ve klinik farmakolog Dr. Valentina Puntmann incelenen 100 hastanın hiçbirinin koronavirüsün kalpteki belirtilerinden herhangi birini deneyimlemediğini ayrıca Kovid-19’a yakalanmadan önce genellikle sağlıklı bireyler olduğunu söyledi.

Puntmann “Hem hastalar hem de biz bulguların şiddeti ve yaygınlığına şaşırdık. Ve orijinal hastalığın haftalar önce kaybolmasına rağmen hala çok güçlüydüler. Hastaların çoğunun kalp kası ve kalp zarında devam eden iltihaplanma olduğuna ilişkin kanıtlar keşfettik” dedi.