Ana Sayfa Ana Sayfa ATABAY’dan Milli Favipiravir

ATABAY’dan Milli Favipiravir

ATABAY İlaç ve Kimya şirketi tarafından ülkemizde ilk kez milli ve yerli sentez ile COVİD-19’a karşı geliştirilen Favipiravir hammaddesi içeren ilaca T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat kesilmiştir.

Pandemi döneminde COVİD-19’a karşı başlatılan 4 molekül için sentez ve formülasyon çalışmalarından ilki bugün itibarıyla ticarileşmiş, halkımızın kullanımına sunulmuştur.

1975 senesinden bugüne 100’ün üzerinde beşeri, zirai ve veteriner ilaç etkin maddesi sentezleyen, ABD FDA ve Avrupa Birliği GMP onaylı tesislerinden ürünlerini ihraç eden ATABAY Kimya, ilaç etkin madde üretim portföyüne Favipiravir molekülünü de ekledi. T.C. Sağlık Bakanlığı GMP onaylı ATABAY Gebze tesislerinde üretilen Favipiravir, ATABAY Acıbadem tesislerinde müstahzar ürün olarak ticarileşmiştir.

Zeynep Atabay & Bülent Atabay

2010 senesinde ülkemizde influenza salgınına karşı yerli ve milli imkanlarla sentezlediği Oseltamivir etken maddesi ve müstahzar ürünü ile son 10 sene de yüz binlerce hasta iyileştirmiş olan ATABAY , 10 sene sonra COVİD-19 salgınına karşı daha yüksek tecrübe ve bilgi birikimi ile bu süreci başarıyla kısa sürede tamamlamış ve yine bir viral salgına karşı gerekli ilacı geliştirmiştir.

Geliştirdiği ilaçlarda geriye entegrasyon ile İlaç etkin maddesi üretimi felsefesine inanan ATABAY bu sayede yurt dışına bağımlılığı azaltmak, acil durumlarda ve her şarta rağmen halkımız için gerekli ilaçları üretebilmeyi hedefliyor.