Ana Sayfa Ekonomi AB’den 750 Milyar Euro’luk corona paketi

AB’den 750 Milyar Euro’luk corona paketi

Avrupa Birliği üyesi 27 ülke lideri, 4 gün ve gece süren maraton müzakerelerin ardından, Corona virüsü krizinin yaratacağı yıkım karşısında Avrupa ekonomilerini yeniden ayağa kaldırmak için Fransa ve Almanya tarafından önerilen yardım paketi üzerinde anlaştı.

VOA: Liderler, AB tarihinin “en uzun süren” müzakerelerinde, ilk kez AB adına borçlanarak, bu kaynağın zor durumdaki AB ülkelerine yine ilk defa hibe olarak verilmesini içeren “Next Generation EU” adlı dev yardım paketini onayladı.

Avrupa’da 200 bin kişinin ölümüne yol açan Corona virüsü krizinden bu yana ilk kez yüz yüze görüşen liderler, Cuma günü başlayan ve geceler boyu süren görüşmede, tartışmalar ve hayal kırıklıklarının ardından, sonunda yardım paketini kabul etti. Görüşmelerde Fransa ve Almanya’nın önerisine, İtalya, İspanya ve Yunanistan destek verirken, Kuzey Dörtlüsü olarak bilinen Hollanda, Danimarka, İsveç ve Avusturya ile Lüksemburg’un karşı çıkması, müzakerelerin uzamasına oldu.

Polonya ve Macaristan da AB Komisyonu’nun “hibe yardımları hukuk devleti ilkesine uyulup uyulmadığı şartına bağlansın” önerisi nedeniyle plana karşı çıkınca, 90 saati aşan görüşmelerle, 20 yıl önce Nice kentinde elde edilen “AB tarihinin en uzun müzakeresi” rekoru da kırıldı.

“Deal !”

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, uzlaşma haberini Twitter hesabından İngilizcede ‘anlaşma’ anlamına gelen “Deal!” mesajıyla duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Avrupa için tarihi bir gün!” tweet’ini paylaştı. Belçika Başbakanı Sophie Wilmes de “Bir anlaşmamız var. Ve iyi bir anlaşma! 1.074 milyarlık 2021-2027 bütçesi ve 750 milyarlık iyileşme planı. Avrupa Birliği, hiç bu kadar iddialı bir şekilde geleceğine yatırım yapmaya karar vermedi” mesajını paylaştı.