Ana Sayfa Ana Sayfa ABD’de koronavirüs kaynaklı çocuk ölümleri

ABD’de koronavirüs kaynaklı çocuk ölümleri

ABD’de koronavirüs kaynaklı çocuk ölümleri dikkat çekiyor.

VOA: Amerikan Pediatri Akademisi’nin eyaletlerden aldığı verilere göre ülkede 9 Temmuz’a kadar 200 bin çocuğa Covid-19 teşhisi konuldu. Ancak uzmanlar, hastalığı hafif geçiren ya da hiç semptom göstermedikleri için test yaptırmayanlar da göz önüne alındığında bu sayının çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. CDC, 16 Temmuz itibariyle, ABD’de Corona virüsü yüzünden hayatını kaybeden 17 yaş altındaki hasta sayısının 228 olduğunu açıkladı.

Corona enfeksiyonunun çocukları nasıl etkilediğine ilişkin ilk araştırmalardan biri Nisan ayından Wuhan’daki bir hastaneden. Hastanede tedavi altına alınan 171 çocuğun çoğu hafif belirtiler gösterdi. Bir çocuk hayatını kaybetti, sadece üç çocuk yoğun bakım ve suni solunum cihazına gerek duydu. Esas kaygı verici olan ise çocukların 12’sinin akciğer grafilerinde zatürre belirtilerine rastlanmasıydı. Bu çocuklarda başka semptom görülmedi, çocukların belirtileri için tıklayınız.

Okulların açılması ile tablo nasıl olacak?

CDC’nin yine Nisan ayında yayımladığı, 2.500 çocuğun verilerine dayanan çalışmada da benzer bulgular yer aldı. Enfekte olan her üç yetişkinden biri hastanelik olurken, çalışmadaki her beş çocuktan biri hastanede tedavş altına alındı; üç çocuksa hayatını kaybetti. Çalışma tüm vakalarla ilgili tam verilerden yoksundu ancak; enfekte olan çocukların büyük bölümünün hiç semptom göstermediğini savunuyordu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nde (CDC) daha önce görev yapan Doktor Sonja Rasmussen, semptom göstermeyen çocukların belirlenmesi ve takip edilmesine çalıştıklarını söylüyor. Zira bu çocukların bulaşıcılığı, beraber oynadıkları arkadaşları kadar, ebeveynlerini ve aile büyüklerini de riske atıyor.

Çocukların virüs taşıyıp taşımadığının bilinmemesi, uzmanlara göre okulların da güvenle açılmasının önünde engel. Enfekte olan çocukların, virüsü başkalarına kolayca bulaştırıp bulaştırmadığına dair fazla veri yok. Columbia Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Jeffrey Shaman, bu eksikliğin durumu daha da zorlaştırdığını belirtiyor.

tamamı için kaynağa bknz

Covid-19 ile İlişkili Çocuklarda ve Ergenlerde Multisistem İnflamatuar Sendrom