Ana Sayfa Biyoteknoloji ABD ilk 100 milyon doz aşı için ön alım yaptı

ABD ilk 100 milyon doz aşı için ön alım yaptı

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri Alex Azar Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Aralık ayında ilaç şirketinin geliştirmeye çalıştığı COVID-19 aşısının ilk 100 milyon dozunun teslimatı için Pfizer ile sözleşme imzaladığını açıkladı .

Azar, ABD’nin anlaşma kapsamında 500 milyon doz daha alabileceğini söyledi.

Azar “elbette güvenli ve etkili olmaları gerekecek” ve Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmaları gerektiğini söyledi.

Azar, Pfizer ve BioNTech ile yapılan sözleşmenin, geliştirilmekte olan potansiyel koronavirüs aşılarının beş sayısını getirdiğini söyledi.

ABD aşılar için 1,95 milyar dolar ödeyecek

Şirketlerden yapılan açıklamada, ABD’nin aşılar için 1,95 milyar dolar ödeyeceği belirtildi. Bu rakam, ABD’nin bugüne kadar bir aşı için harcamayı kabul ettiği en yüksek miktarı oluşturuyor. Hükümetin daha önce imzaladığı anlaşmalarda, ilaç şirketlerinin aşı çalışmalarıyla ilgili masraflarına katkı sağlanması öngörülüyordu ancak Pfizer sözcüsüne göre, aşının güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmadıkça ve başarılı şekilde üretilmediği müddetçe Pfizer ve BioNTech’e hükümetten herhangi bir ödeme yapılmayacak.