Ana Sayfa İlaç İnhaler form?

İnhaler form?

Gilead ilaç firması Corona virüsü ile mücadelede etkisi kanıtlanan Remdesivir ilacını yıl sonuna kadar iki milyondan fazla üretmeye hazırlanıyor. Şirket damar yoluyla enjekte edilen Remdesivir’in Ağustos ayında soluma yoluyla kullanılan versiyonunu insanlar üzerinde deneylerine başlamayı planladığını açıkladı.

VOA: Damar enjeksiyonuyla uygulanan Remdesivir, Corona virüsüne karşı insanlar üzerinde yapılan deneylerde etkili sonuç alınan ilk ilaç olma özelliğini taşıyor.

Gilead ilaç firması, nebülizatör ile kullanılacak ilacın solunan bileşiminin hastaneler dışında da kolay kullanıma olanak sağlamasını umuyor.

Gilead CEO’su Daniel O’Day, firmanın dokuz jenerik ilaç üreticisiyle Remdesivir tedariğini arttırmak için anlaşma yaptığını bildirdi.

Remdesivir, Gilead firmasının Ebola’ya karşı geliştirdiği bir ilaçtı. Remdesivir, aralarında ABD’nin de olduğu birçok ülkede acil durumlarda ya da ağır hastalarda, uzmanların başvurabileceği başka tedavi yöntemleri kalmadığı hallerde kullanılıyor.

Gilead daha önce de Remdesivir’in deri altına zerk edilecek şekilde formüle edilmesi üzerinde durduklarını açıklamıştı. İlacın hap olarak uygulanmasıysa, karaciğere vereceği zarardan dolayı mümkün görülmüyor.