Ana Sayfa Ana Sayfa Faz III’e geçen AZD1222 kıtalararası insan uygulamalarına başladı

Faz III’e geçen AZD1222 kıtalararası insan uygulamalarına başladı

Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının Brezilya’da da gönüllüler üzerinde denenmeye başlandığı bildirildi.

BBC: Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca ilaç şirketinin ortak çalışması olan aşı, dünyanın birçok yerinde araştırmacıların ve ilaç şirketlerinin test edip piyasaya sürmeye çalıştığı onlarca aşıdan biri.

ChAdOx1 nCoV-19 adlı aşının İngiltere’de de gönüllüler üzerinde denenmesine başlanmıştı. Bu hafta içinde Güney Afrika’da da denemelere başlanması planlanıyor.

Brezilya’daki denemeleri koordine eden Sao Paulo Federal Üniversitesi, virüsle karşılaşma riski yüksek olan sağlık çalışanlarına Salı günü ilk dozların verildiğini açıkladı.

Gönüllülerin koronavirüs testinin negatif çıkması, 18-55 yaş aralığında olmaları ve Covid-19 hastalarıyla karşılaşma riski yüksek sağlık çalışanı olmaları gerekiyor.

Brezilya’da aşının 2000 gönüllü üzerinde deneneceği belirtildi. İngiltere’deki denemelere ise 4000 gönüllü kaydolmuştu. Oxford Üniversitesi 10 bin gönüllünün daha denemelere katılacağını belirtti.

Virüsün yayılma hızının yüksek olması nedeniyle Brezilya’nın seçildiği kaydedildi.

Aşı adayının İngiltere’deki klinik deneylerine 4 bin gönüllü katılıyor.

Aynı aşının ABD’de yürütülmesi planlanan deneylerinin ise 30 bin katılımcı ile daha da kapsamlı olması bekleniyor.