Ana Sayfa İlaç Bayer(Monsanto) glifosat sebebi ile hastalarla 10,9 milyar dolara uzlaştı

Bayer(Monsanto) glifosat sebebi ile hastalarla 10,9 milyar dolara uzlaştı

Alman ilaç ve kimya devi Bayer, yabani otlara karşı kullanılan glifosat maddesinin kansere yol açtığı gerekçesiyle hakkında açılan davalarda anlaşma yoluna gitti. Bayer, davacılara 10 milyar 900 milyon dolar ödeyecek.

Roundup’un Hodgkin dışı lenfomaya neden olduğunu ve Monsanto’nun tüketicileri risk konusunda yeterince uyarmadığını iddia eden kanser hastalarının yıllarca süren davalarından sonra geliyor .

125 BİN DAVANIN 4’TE 3’Ü ÇEKİLECEK

Deutsche Welle’de yer alan habere göre; Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer, ABD’de hakkında yabani otlara karşı kullanılan glifosat maddesinin kansere yol açtığı iddiasıyla açılan davalardan vazgeçmeleri için davacıların büyük bölümüyle anlaştı. Bayer’den yapılan açıklamada, 10 milyar 900 milyon dolar ödeme karşılığında 125 bin davanın dörtte üçünün geri çekileceğini duyurdu.

Dava konusu, Bayer’in Roundup adlı yabani otla mücadele ilacı. Söz konusu ilaç Türkiye’de de satılıyor. Dünya genelinde yaygın kullanılan pestisitlerden olan glifosat, olası zararları konusunda en çok tartışılan tarım ilaçlarından.

Bayer settles lawsuits from cancer patients over Roundup weed killer in $10 billion agreement

Başardık: 16 Tarım Zehiri Yasaklandı