Ana Sayfa Ana Sayfa SARS-CoV-2’nin farklı çevre koşullarında kararlılığı

SARS-CoV-2’nin farklı çevre koşullarında kararlılığı

Hong Kong Üniversitesi’nden (HKU) araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Kovid-19’a neden olan koronavirüs, paslanmaz çelik ve plastik yüzeylerde 4 güne kadar, yüz maskesinin dış tabakasında ise bir haftaya kadar kalabiliyor.

Ekip ayrıca, çamaşır suyu da dahil olmak üzere yaygın kullanılan ev dezenfektanlarının virüsü “öldürmede” etkili olduğunu buldu.

Lancet adlı akademik tıp yayınında yer bulan çalışma, Sars-CoV-2’nin stabilitesine ve bulaşmasını engellemeye dair artan bir araştırma birikimine katkıda bulunuyor.

 SARS-CoV-2’nin oda sıcaklığında çok çeşitli pH değerlerinde (pH 3-10; ek p 1 ) son derece stabil olduğunu bulduk Genel olarak, SARS-CoV-2 uygun bir ortamda oldukça kararlı olabilir,ancak standart dezenfeksiyon yöntemlerine de duyarlıdır.

Stability of SARS-CoV-2 in different environmental conditions


Ev yapımı maske

Yakın zamanda ev yapımı maskeleri inceleyen Wake Forest Baptist Health’te anesteziyoloji bölümü başkanı Dr. Scott Segal, “(Malzemeyi) parlak bir ışığa tutun” dedi.

Eğer ışık malzemeden kolayca geçiyorsa ve neredeyse lifleri görebiliyorsanız, bu iyi bir malzeme değildir. Eğer daha yoğun bir malzemeden yapılmışsa ve ışık o kadar kolay geçemiyorsa, kullanmak isteyeceğiniz malzeme budur.

 

Salgını yavaşlatmak için ev yapımı bez maskeler