Ana Sayfa Ana Sayfa Salgını yavaşlatmak için ev yapımı bez maskeler

Salgını yavaşlatmak için ev yapımı bez maskeler

N95 ve ameliyat maskeleri arasındaki fark

N95 solunum aletleri, boyut olarak 0.3 mikron olan parçacıkların yüzde 95’ini süzen bir filtreye sahip katı maskeler. Ayrıca bu maskeler, sıkı bir engel teşkil ettiklerinden emin olmak için her bir sağlık çalışanında test ediliyor ve maskelerin yüze uygun olması sağlanıyor. Çoğu kişisel koruyucu malzeme (KKM) gibi, N95 maskelerinin de her kullanımdan sonra bertaraf edilmesi gerekiyor. Fakat ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC), maskeler yetersiz sayıda olduğundan; sağlık çalışanlarının, kullanılmış N95 maskelerini iki kullanım arasında kese kağıtlarında saklamalarını öneriyor. Bu durum, sağlık çalışanları ve hastalar arasında hastalığın bulaşma tehlikesini artırıyor.

Daha güvenli ve daha zor bulunan N95 solunum aletlerini ise, yalnızca entübasyon gibi tehlikeli işlemler gerçekleştirirken takıyorlar. Hatta ameliyat maskeleri bile artık zor bulunuyor.

Yeni Güney Galler Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, birkaç yıl önce; yeniden kullanılabilen kumaş maskelerin kullanımı üzerine çalışma yapmış ve bunları takan doktorların, önemli derecede yüksek bir solunum enfeksiyon tehlikesi geçirdiğini bulmuşlar. Çalışmada kullanılan bu maskelerden, parçacıkların neredeyse yüzde 97’si geçmiş. Suni ameliyat maskelerinden ise parçacıkların yüzde 44’ü geçmiş. Kumaşın nemi alıkoyma kabiliyeti, ayrıca bu maskelerin tekrar kullanılmış olması; maskelerin verimsizliğine katkıda bulunan etmenlerden olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün; COVID-19 patlak verdiği sırada, kumaş maskelerin sağlık ortamlarında kullanılmasını “hiçbir koşulda tavsiye etmemesine” şaşırmamalı.

Ancak salgın ilerledikçe; uzmanlar, kumaş maskelerin halk için yararlı olup olmayacağını sorgulamaya başladılar. Bunun sebebi; kumaş maske takmanın, hiç maske takmamaya göre ne fayda sağladığının halen belli olmaması. Pittsburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacıların 2006 yılında yaptığı bir çalışmada, el yapımı maskelerin verimini kanıtlamanın kolay olmadığı belirtilmiş. Diğer taraftan, İngiltere Halk Sağlığı kurumunun 2013 yılında yaptığı bir çalışmada araştırmacılar, “evde yapılan bir maskenin sadece son çare olarak düşünülmesi gerektiğine” fakat bunun, hiç yoktan iyi olduğuna karar vermişler.

alıntı : popular science


 

Ev yapımı kumaş yüz kaplamaları üzerinde CDC

CDC , diğer sosyal mesafelendirme önlemlerinin (örneğin bakkallar ve eczaneler) bakımının zor olduğu kamu ortamlarında, özellikle topluluk temelli iletimin önemli olduğu alanlarda, bez yüz kaplamalarının kullanılmasını önerir .

CDC ayrıca, virüsün yayılmasını yavaşlatmak ve virüsü olan ve virüsün başkalarına bulaşmasını bilmeyen insanlara yardımcı olmak için basit kumaş yüz kaplamalarının kullanılmasını tavsiye eder. Ev eşyalarından şekillendirilmiş veya evde düşük maliyetle ortak malzemelerden yapılmış kumaş yüz kaplamaları, ek bir gönüllü halk sağlığı önlemi olarak kullanılabilir.

Kumaş yüz kaplamaları, 2 yaşın altındaki küçük çocuklara, nefes almada zorluk çeken veya bilinçsiz, aciz veya başka bir şekilde maskeyi yardım almadan çıkaramayan kişilere yerleştirilmemelidir.

Tavsiye edilen bez yüz kaplamaları cerrahi maske veya N-95 solunum cihazı değildir. Bunlar, mevcut CDC kılavuzluğunda önerildiği gibi, sağlık çalışanları ve diğer tıbbi müdahale ekipleri için ayrılmaya devam etmesi gereken kritik malzemelerdir.

Yüz maskesi uygulama - 2. adım

Bez yüz kaplamaları düzenli olarak yıkanmalı mı yoksa başka bir şekilde temizlenmeli mi? Ne kadar düzenli?

Evet. Kullanım sıklığına bağlı olarak rutin olarak yıkanmalıdırlar.

Kumaş yüzey kaplaması nasıl güvenli bir şekilde sterilize edilir / temizlenir?

Bir çamaşır makinesi, bir yüz kaplamasının uygun şekilde yıkanması için yeterli olmalıdır.

Kullanılmış bir bez yüz kaplaması nasıl güvenli bir şekilde kaldırılır?

Bireyler, yüz kaplamalarını çıkarırken gözlerine, burnuna ve ağzına dokunmamaya ve çıkarıldıktan hemen sonra ellerinizi yıkamamaya dikkat etmelidir.

Dikişli Bez Yüz Kaplama

Bir yüz maskesi dikmek - gerekli malzemeler

Malzemeler

  • İki adet 10 ”x6” dikdörtgen pamuklu kumaş
  • İki adet 6 ”parça elastik (veya lastik bantlar, ip, kumaş şeritler veya saç bağları)
  • İğne ve iplik (veya bobby pin)
  • Makas
  • Dikiş makinesi

Eğitimi

1. İki adet 10 x 6 inç pamuklu kumaş dikdörtgeni kesin. Kapitone kumaş veya pamuklu çarşaf gibi sıkı dokunmuş pamuk kullanın. T-shirt kumaş bir çimdik içinde çalışacaktır. İki dikdörtgeni yığınlayın; maskeyi sanki tek bir kumaş parçası gibi dikeceksiniz.

Bir yüz maskesi dikme - adım 1

2. Uzun kenarları ¼ inç ve kenara katlayın. Ardından, çift kumaş tabakasını kısa kenarlar boyunca ½ inç üzerine katlayın ve dikiş yapın.

Bir yüz maskesi dikme - 2. adım

3. Maskenin her iki tarafındaki geniş kenar boyunca 6 inç uzunluğunda 1/8 inç genişliğinde elastik bir şerit geçirin. Bunlar kulak halkaları olacak. İçine iplik geçirmek için büyük bir iğne veya bobby pin kullanın. Uçları sıkıca bağlayın.
Elastik değil mi? Saç bağları veya elastik kafa bantları kullanın. Yalnızca dizeniz varsa, bağları daha uzun hale getirebilir ve maskeyi başınızın arkasına bağlayabilirsiniz.

Bir yüz maskesi dikme - 3. adım

4. Elastiki hafifçe çekin, böylece düğümler eteklerin içine sıkışır. Maskenin kenarlarını elastik üzerinde toplayın ve maske yüzünüze uyacak şekilde ayarlayın. Sonra kaymasını önlemek için elastiki yerine sağlam bir şekilde dikin.

Bir yüz maskesi dikme - adım 4

Hızlı Kesim T-shirt Yüz Kaplaması (dikiş yöntemi yok)

Malzemeler

  • Tişört
  • Makas

Eğitimi

Bir yüz maskesi dikme - adım 1
Bir tişörtüden bir yüz maskesi oluşturma - adım 2
Bir tişörtten bir yüz maskesi oluşturma - 3. Adım