Ana Sayfa Tıp&Sağlık Paraziter enfeksiyonlar için FDA onaylı, DSÖ’nün temel ilaç listesinde ve tedariki kolay

Paraziter enfeksiyonlar için FDA onaylı, DSÖ’nün temel ilaç listesinde ve tedariki kolay

Bengi Başer’in verdiği bilgiye göre, Avustralya’da laboratuvar ortamında yapılan bir çalışmayla koronavirüsün etkisini azaltabildiği tespit edilen Ivermectin adlı ilacın klinik sonuçları başarılı olursa tedavide kullanılabilecek

Sciencedirect.com’da yer alan ve Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer’in Twitter hesabından duyurduğu çalışmaya göre, Avustralya’da bir grup bilim insanı, Ivermectin adlı ilacın laboratuvar şartlarında (in vitro) Kovid-19’a neden olan virüsün (SARS-CoV-2) inhibitörü (hızını azaltıcı) olduğunu ortaya çıkardı.

Paraziter enfeksiyonlar için FDA onaylı, DSÖ’nün temel ilaç listesinde ve tedariki kolay

Ivermectin’le yapılan tek bir tedavinin bile hücre kültüründe 48 saatte virüste yaklaşık 5 bin kat azalma sağlayabildiğine değinilen çalışmada, ilacın paraziter enfeksiyonlar için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı olduğu ve bu sebeple başka amaç için kullanılma potansiyelinin de bulunduğu kaydedildi.

Söz konusu çalışmada ayrıca Ivermectin’in Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) temel ilaç model listesine eklenmesi nedeniyle dünyada yaygın şekilde bulunduğuna dikkat çekildi.

“48 saat içinde koronavirüsün hızını kestiğini görmüşler, HIV için de kullanılıyor”

Independent Türkçe’nin ulaştığı Prof. Dr. Bengi Başer, Kovid-19’a karşı hali hazırda kullanılan anti-viral ilaçların çoğunun SARS ve MERS gibi geçmiş viral salgınlarda da kullanıldığını, anti-protozoal bir ilaç olan hidroksiklorokin’in   sıtmada ve romotolojide kullanıldığını hatırlattı.

“Pek çok çalışma yürütülüyor ve ben de sürekli bu çalışmaları, yayınları takip ediyorum. Kovid-19 aşısına yönelik çalışmalar, ilaca kıyasla daha geç neticelenebilir. Avustralya’da yapılan çalışmada Ivermectin kullanılıyor. Bu ilaç, hayvanlarda uyuz, iç-dış parazit için kulanılır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İnsanlarda da HIV tedavisi için kullanılan FDA onaylı bir ilaç olduğundan, virüsün çoğalmasını durdurmak için laboratuvarda denediler ve 48 saat içinde virüsün hızını kestiğini görmüşler. Şimdi bu ilaç deneniyor.”

Prof. Dr. Başer, Kovid-19’un çoğalma hızını 2 gün içinde düşürdüğü belirtilen Ivermectin ilacının insanlarda HIV, hayvanlarda ise parazit ve bağışıklık için kullanıldığını belirtti:

tamamı için kaynağa bknz

KLİMİK Derneği; Klorokin & Hidroksiklorokinin COVID-19 Hastalarında ve Hastalığın Proflaksisinde Kullanımı