Ana Sayfa Tıp&Sağlık Klima tehlikeli mi?

Klima tehlikeli mi?

Koronavirüs: Çin’deki klimalı bir restoranda bir kişi virüsü nasıl dokuz kişiye bulaştırdı?

CDC’nin internet sitesinde yer alan araştırma, Guangzhou Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapıldı.

Araştırmaya göre, 23 Ocak’ta salgının çıkış yeri olan Vuhan’dan Guangzhou’ya giden bir hasta, 24 Ocak’ta pencereleri olmayan ve klimayla havalandırılan 5 katlı bir restoranın üçüncü katında ailesinden üç kişiyle birlikte yemek yedi.

145 metrekarelik bu katta ailenin oturduğu masanın iki yanında birer metre arayla konulmuş masalarda da iki aile yemek yiyordu.

Hastalığı yaydığı düşünülen kişi o akşam yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle hastaneye gitti. 5 Şubat’a kadar üç masadan dokuz kişi daha hastalığa yakalandı

53 dakika yan yana oturdular

Bu üç aileden birinin üyeleri hasta kişinin oturduğu masanın yakınında 53, diğeri de 73 dakika geçirdi.

Daha sonra klimadan alınan altı örnekte virüse rastlanmadı. O gün lokantanın bu katında toplam 73 kişi daha yemek yedi. İki hafta süreyle karantinaya alınan bu kişilerde hastalık görülmedi.

Guangzhou Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Etik Komisyonu tarafından onaylanan araştırmanın yazarları şöyle dedi:

“Hastalığın potansiyel bulaşma yollarını inceledik ve sonunda en olası yolun zerrecik dolaşımı olabileceği sonucuna vardık. Öğle yemeği sırasında hastalığı bulaştırdığı düşünülen kişinin belirtileri yoktu. Kuluçka süresi dikkate alındığında en olası senaryo üç ailenin de hastalığı orta masadaki aynı kişiden kapmış olması.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den klima uyarısı: 

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsle mücadelede klima kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulundu. Fanlı klimaların evde veya araçta hanehalkı dışında kimse yokken kullanılabileceğini belirten özlü, “Eğer ortamda Kovid-19 bulaştırıcı kişi varsa -ki bu artık dışlanamaz- bulaşma olasılığını artırır” dedi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, klimaların koronavirüsün yayılmasına olan etkisi ile ilgili bir paylaşım yaptı.