Ana Sayfa Ana Sayfa İtalya’da kendine Covid-19 teşhisi koyan Türk doktor: Türkiye’de hastalığın kazandığı ivme korkutucu

İtalya’da kendine Covid-19 teşhisi koyan Türk doktor: Türkiye’de hastalığın kazandığı ivme korkutucu

Covid-19 hastalığı nedeniyle en çok can kaybının yaşandığı İtalya’da sağlık çalışanları, toplam koronavirüs vakalarının yaklaşık yüzde dokuzunu oluşturuyor. Milano’da görev yapan Türk doktor Oğuz Öksüz de hastalığın semptomlarını gösterince kendi kendine teşhis koydu ve kendini karantina altına alarak tedavi uyguladı.

Burak Ortahamamcılar/Euronews

Yaşlılara hizmet veren bir hastanede çalışan ve tedavi ettiği pek çok hastanın yanı sıra bazı mesai arkadaşları da Covid-19 pozitif çıkan Dr.Oğuz Öksüz, test yapılmaması nedeniyle kendi kendine koyduğu teşhisi, Türkiye’de hastalığın ilerleyişini ve İtalyan sağlık sisteminin durumunu euronews’e anlattı.

‘İlk belirtileri, 30 saatlik mesainin ardından yorgunluk sandım’

Dr.Oğuz Öksüz, hafif olarak geçirdiğini belirttiği Covid-19’un ilk belirtilerini öksürük ve ateş olarak gösterdiğini anlattı. Pratisyen hekim, hastalığın başlangıç sürecini “30 saatlik mesaiden sonra eve geldiğimde yorgunluk olabileceğini düşündüm ve uyumaya gittim. Gece terleyerek ve halsizlikle uyandım, akabinde ateşim olduğunu fark ettim.” sözleriyle anlattı.

Ertesi gün hastaneyi arayarak durumunu anlattığını belirten Dr.Öksüz, iki haftayı aşkın süredir ev karantinasında bulunuyor. Meslektaşlarının da tavsiyeleri ile kendi kendine tedavi uygulayan genç doktor, zaman zaman aldığı ateş düşürücünün haricinde ilaç kullanmadığını ancak doğru beslenmeye ve bol su içmeye çok dikkat ederek bolca uyuduğunu söyledi.

‘Çok sayıda arkadaşım pozitif çıktı, test yapılmadığı için kendim teşhis koydum’

Solunum yetmezliği ve başka ağır semptomlar göstermediği için kendisine test yapılmadığını belirten Dr.Öksüz, “İlk belirtileri gösterdiğimde, yoğun bakıma girmiş ve testleri pozitif çıkmış çalışma arkadaşlarımdan kapmış olabileceğimi düşündüm ve kendimi karantina altına aldım. Test yapılmadığı için kesin olarak Covid-19 hastasıyım demem yanlış olur. Kendime teşhis koydum diyebilirim. Hastalığı benim gibi hafif geçirenlerin teste ulaşımı daha zor.” dedi.