Ana Sayfa Ana Sayfa İlaç Sektörü Duayenini kaybetti

İlaç Sektörü Duayenini kaybetti

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Onur Başkanı ve Turgut İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Kaya TURGUT 92 yaşında bugün vefat etmiştir.

Merhuma Allah’tan Rahmet Ailesine, Sevenlerine ve Türk İlaç Sektörüne Başsağlığı Dileriz. WinAlly

Turgut İlaçları A.Ş., 50 yılı aşkın deneyimi ile Türk sanayiinin önemli girişimci kuruluşlarından biri olan Turgut Grubu’nun bir üyesidir. Grubumuz, farmasötik ilaç ve ilaç hammaddesi geliştirme ve üretiminden; kozmetik ve tıbbi yayıncılığa kadar pek çok alanda başarılı ve öncü çalışmalar yapmış, bunun yanı sıra dünyanın en büyük ve en güvenilir müesseseleri ile işbirliği içinde projeler yürütmüştür.

1951 yılında E.R. Squibb & Sons İlaçlar A.O. adıyla kurulan şirket, 1976 yılında gruba dâhil olmuş, 1993 yılında ise ünvan değişikliği ile Turgut İlaçları A.Ş.’ye dönüşmüştür. Turgut Grubu’nun eski üyelerinden Fako İlaçları A.Ş.’nin 2004 yılı başında Actavis firması ile yaptığı stratejik ortaklığın 2006 yılında sona ermesinin ardından, yatırımlarını AR-GE Laboratuvarı’na yapan Turgut İlaçları A.Ş., kendi ürünlerinin ruhsatlarını almayı hedef edinmiştir.

Diğer taraftan 2013 yılından bu yana, jenerik ürün geliştirme çalışmalarına ek olarak, Turgut İlaçları A.Ş. çatısı altında öncelikle, Türkiye ve dünya pazarlarının biyoteknoloji alanında giderek büyüyen ihtiyacını karşılamak ve bu ilaçlara daha kolay erişimi sağlamak amacıyla biyobenzer ilaçları geliştirmek ve üretmek üzere, monoklonal antikor yapısına sahip çeşitli biyoteknoloji ilaçları üzerinde çalışmalara başlanmıştır.

Turgut İlaçları A.Ş., yukarıda bahsi geçen faaliyetlerine ilave olarak, İstanbul/Levent’te bulunan arazisi üzerindeki ortak inşaat çalışmalarına başlamış olup, devam etmektedir.

İki sene önce

İEİS, ilaç endüstrisinin duayen ismi Kaya Turgut’un 90. yaşını kutladı

Türkiye ilaç endüstrisinin duayen ismi İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Onur Başkanı ve Turgut İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Turgut’un 90. yaş günü, İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut’un ev sahipliğinde Hotel Les Ottomans’ta gerçekleşti.

Türkiye ilaç endüstrisinin duayen isimlerinden, Fako ve Turgut İlaç’ın kurucusu, uzun yıllar İEİS Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı görevlerini yürüten, İEİS Onur Başkanı Kaya Turgut’un 90. yaş günü, sektörün önde gelen isimlerinin katıldığı bir davetle, 6 Şubat 2017 Pazartesi günü kutlandı.

Gecede konuşma yapan ve Kaya Turgut isminin, sadece ilaç sektörü için değil, Türk iş dünyası için de bir ilham kaynağı olduğunu söyleyen İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut; “Kaya Turgut’un elini attığı her iş bize göre bir ders kitabıdır. İşte bu nedenle, onun doğum günü özeldir. Kutlanmaya değerdir. Cesur, yenilikçi, inandığından vazgeçmeyen, savaşçı bir karakterdir. Ama en önemli özelliği insanlığıdır. Hep kötü günlerimizde yanımızdadır. Bilgisiyle, vizyonuyla, cesaretiyle, hayat enerjisiyle, iyi ki tanıdık onu. Nice güzel yaşlarını bir arada kutlamayı diliyoruz.” dedi.

Kaya Turgut ise yaptığı konuşmada bir endüstriyi kurmanın ve yaşatmanın zorluğuna değindi. Turgut, “Şu an burada bulunan çok sevgili arkadaşlarımın anneleri, babaları, amcaları, dayılarıyla birlikte çalıştım. Bu endüstri onlarla gelişti. Şimdi sizler beni yalnız bırakmıyorsunuz. Böyle mutlu bir hayat her endüstride, her sanayi kolunda inanın yaşanmıyor. Böyle bir geceyi bana yaşattığınız için müteşekkirim size. Umarım ileride çok daha güzel günler görür çok daha güzel işler yaparsınız ve bu ülkenin gururu olan ilaç endüstrisini tüm dünyaya gösterirsiniz. 90 yaşıma gelmeme rağmen ben bu endüstri için mücadeleye sonuna kadar devam edeceğim.” dedi.

http://www.ieis.org.tr/ieis/tr/press/50/ieis-ilac-endustrisinin-duayen-ismi-kaya-turgut-un-90-yasini-kutladi