Ana Sayfa Tıp&Sağlık Her ülkede salgın hastaneleri inşa edilmekte

Her ülkede salgın hastaneleri inşa edilmekte

Londra’da 10 Günde 4 Bin Yataklı Hastane

VOA/Barış Çimen

Londra’nın en büyük fuar merkezi 10 günde 4 bin yataklı Corona uzmanlık hastanesine dönüştürüldü. Yüz bin metrekare alanıyla ExCel London, AbuDabi Emirliği’nin ‘Ulusal Fuarlar İşletmesi’ olarak 2000 yılından beri Thames nehrinin eski rıhtımlar bölgesinde hizmet veriyordu.

Normal takvimde bu hafta evlilik fuarı düzenlenmesi planlanan fuar alanında, gelinlikler, düğün konseptleri yerine bugün, 4 bin hastane yatağı ve solunum cihazı yerleştirildi. İşe 500 hasta kapasitesiyle başlayacak uzman korona hastanesinin sağlık görevlisi ve gönüllülerden oluşan 16 bin çalışanı olacak. Açılışını Prens Charles’ın hasta olmasına rağmen uzaktan video konferansıyla yaptığı merkez, bu haftadan itibaren hasta kabulüne başladı.

Dev hastaneye, hemşirelikte gösterdiği fedakarlıklar ve enfeksiyon, bulaşıcı hastalıklar gibi konularda çalışmalarıyla, meslek tarihinde iz bırakan Florarence Nightingale’in adı verildi.

Hastanenin Müdürü Nathalie Forest, ülkede çok az yoğun bakım ünitesi olduğundan yakındı, “Toplamda şimdi yapmaya çalıştıkları koğuşu dahi doldurmayacak kadar az” dedi. Forest, merkezi düzenlerken “geçmişe dönüp Florence Nightingale gibi düşünmeye çalışıyoruz; eğer hastalar gözümüzün önünde olursa onlara anında müdahale şansımız da olur,” dedi.

Hastanede İngiliz ordusu çalıştı

Boş bir kapalı alanı, sadece 10 günde bu hale getirmede İngiliz Kraliyet Ordusu, istihkam ve sıhhiye birlikleri de görev aldı. Binbaşı Chris Anderson, Afganistan, Balkanlar ve Amman’daki sahra hastaneleri inşa sürecindeki deneyimlerini buraya aktardıklarını anlattı. Binbaşı Anderson, “büyük bölümünü ordu personeli ve İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin (NHS) çalışanlarıyla birlikte tamamladık,” dedi. Herkesin görevine bağlı, saygılı, uyum içinde çalıştığını söyledi.

 

tamamı için kaynağa bknz