Ana Sayfa Ana Sayfa “Halk Sağlığı Savaşı”

“Halk Sağlığı Savaşı”

Sağlık Bakanı Koca ulusal tv kanallarında Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu;

Koronavirüs salgınında dünyada gelinen nokta artık olayın başlangıç günlerini unutturdu. Hiçbirimiz dünyanın neresinde olursa olsun herhangi bir insan bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz.

Bu eski dünya değil, sürdüregeldiğimiz hayat değil, dünya insanının ekran başından izlediği haberler eskiye benzemiyor Dünyanın her ülkesi bu savaşta ayrı bir cephe. Karşımızda sürekli hareket halinde olan, içeri sızacak boşluk arayan, zayıf noktaları tehdit eden düşman var

Dünya virüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Biz de hastalığın ülkemize girdiğinde bu yolla öteledik. Temas, mesafe, izolasyon…

Virüsün bütün gücü yayılma fırsatıdır. Bu savaşta virüse bu gücü tanımayalım. Sizleri bu savaşın kahramanları olmaya davet ediyorum. Bunu kendinizi izole ederek, koruyarak yapacaksınız.

Son 24 saatte yapılan test sayısı 14 bin 396. Bugünkü vaka sayımız 2148. Hayatını bugün kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 63. Ve 333 hastamızın da iyileştiğini, taburcu edildiğini ayrıca söylemek istiyorum.

Filyasyon çalışmalarımız devam etmektedir, Aile hekimlerimize de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Vaka sayımızda 10 binlere geleceğimizi ifade etmiştim, şimdi 15 bini bulduk. Haftaya 20-25 bin aralığına çıkacağımızı önümüzdeki 1 hafta içinde 30 binlere çıkacağımızı söylemek istiyorum.

Bütün illerimizde vaka vardır, illerimizi açıklıyoruz. En fazla vakamız İstanbul da 8852, İzmir, 853 ve Ankara 712.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın %69’u tansiyon hastası.
%80 i de 60 yaş üzerindedir.

 

Sayılarımız artıyor ama vakalarımız içerisinde ölüm oranımız şu an yüzde 1.58