Ana Sayfa Ana Sayfa BMJ; covid-19 retrospektif kohort çalışmasına göre viral yük

BMJ; covid-19 retrospektif kohort çalışmasına göre viral yük

Solunum, dışkı, serum ve idrar örneklerinde ölçülen ribonükleik asit (RNA) viral yüküne bakıldı.

Çin’in Zhejiang bölgesinde görevli bilim insanlarının yaptığı araştırmada virüsün, ciğerlerinde ve dışkısında çok daha uzun süre yaşadığı ortaya çıktı. İnsanların hasta olduğu sürece virüsün buralarda bulunduğu belirtilirken virüsün idrar ve kanlarında nadiren tespit edildiği belirtildi.

Dışkıdaki virüsün ortalama süresi (22 gün, çeyrekler arası aralık 17-31 gün) solunumdan (18 gün, 13-29 gün; P = 0.02) ve serum örneklerinden (16 gün, 11-21 gün; P) anlamlı olarak daha uzundu. <0.001). Şiddetli hastalığı olan hastaların (21 gün, 14-30 gün) solunum örneklerindeki ortanca virüs süresi, hafif hastalığı olan hastalardan (14 gün, 10-21 gün; P = 0.04) anlamlı olarak daha uzundu. Hafif grupta, viral yükler ikinci haftada hastalığın başlangıcından itibaren solunum örneklerinde zirve yaparken viral yük ağır grupta üçüncü hafta boyunca yüksek olmaya devam etti. Virüs süresi 60 yaşından büyük hastalarda ve erkek hastalarda daha uzundu.

Viral load dynamics and disease severity in patients infected with SARS-CoV-2 in Zhejiang province, China, January-March 2020: retrospective cohort study