Ana Sayfa Ekonomi OHSAD Başkanı Bahat: Sağlık sektörü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

OHSAD Başkanı Bahat: Sağlık sektörü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Koronavirüsle mücadele sürecinde devletin günlük maliyeti 2 bin 500 TL civarındaki yoğun bakım hastaları için 850 TL verdiğini belirten Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat, “Bu zararla ayakta kalmak mümkün değil” dedi

İçinde olunan süreç için “3. Dünya Savaşı” benzetmesi yapan Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat, “Bu savaşın askerleri sağlık personeli, mühimmatı tıbbi cihazlar, karargahı ise hastanelerdir. Savaşta özelmiş, kamuymuş, üniversiteymiş, yurt içi kaynakmış, yurt dışı kaynakmış konuşulamaz. Savaşın sağlıklı sürdürülebilmesi için insan kaynağı, malzeme kaynağı ve bina kaynağı çok değerlidir. Bu savaşın en az kayıpla kazanılması esastır. En çok korunması gereken sivil halk, sonra da sağlık ordusudur” dedi.

“Son 5 yıldır yabancıdan kazanıp, yerli hasta için çözüm yaratıyorduk, artık çözümümüz kalmadı”

Özel hastanelerin son 5 yıldır yabancı hastalardan elde edilen gelirle ayakta kaldığını söyleyen Bahat, küresel salgın nedeniyle gelir kaynaklarının kesildiğini anlattı:

2,5 milyon dolarlık sağlık turizmi gelirimiz vardı. Aslında son 5 yılda yabancıdan kazanıp, yerli hasta için çözüm yaratıyorduk, artık çözümümüz kalmadı. Zaten hastalardan ve mağdurlardan para kazanmıyorduk, sağlığına iyi bakmaya çalışanlardan, hastanelerde check-up, test, estetik gibi işler yaptıranlardan para kazanılıyordu. Karaciğer, kalp nakli, kanser ameliyatları gibi işlemler, yoğun bakımlar ve acil servis zaten kârlı değildi. Kârlı işlemler ise tümüyle yok oldu. Hastane sahipleri olarak biz bile ‘Bu işlemler için gelmeyin’ diyoruz.

tamamı için kaynağa bknz

OHSAD Başkanı Bahat: Devlet hastanelerimize el koysun, artık bu yükün altından kalkamıyoruz