Ana Sayfa Ana Sayfa Yapay zeka ile ilaç üretimi!

Yapay zeka ile ilaç üretimi!

Yapay zekanın kullanım alanı genişlemeye devam ediyor. Şimdi de tamamen yapay zeka ile tasarlanan bir ilaç, ilk kez klinik çalışmalarda kullanılmak üzere çalışmalara başlandı.

Obsesif kompulsif bozukluğu tedavi etmeyi amaçlayan ilaç, Oxford merkezli biyoteknoloji şirketi Exscientia’nın AI sistemleri kullanılarak üretildi. Exscientia, bu ilacın üretiminin AI araçlarını kullanarak 12 aydan daha kısa sürede üretildiğini belirtiyor.

DSP-1181 olarak bilinen bu ilaç, potansiyel bileşikleri gözden geçirmek için algoritmalar kullanılarak, bir hastanın genetik faktörleri de dahil olmak üzere büyük bir parametre veritabanına karşı kontrol edilerek oluşturuldu.

Microsoft dünya sağlığına 40 milyon dolarlık destek sağladı!

BBC’ye konuşan Exscientia genel müdürü Profesör Andrew Hopkins; bu çalışmaları ilaç keşfinde kilit kilometre taşı olarak nitelendirdi. Andrew Hopkins; bir ilaç için doğru molekülleri bulmak için gereken milyarlarca kararın AI sayesinde çok kısa sürede alınabildiğini belirtiyor.

BT günlüğü


Dünyanın Yapay Zekâ Tarafından Geliştirilen İlk İlacı İnsanlarda Test Edilecek

kullanım alanı her geçen gün genişleyen yapay zekâ, bu sefer de ilaç alanına el attı ve dünyada ilk kez obsesif kompulsif bozukluğa sahip hastalar için yapay zekâ tarafından bir ilaç geliştirildi. Bu ilaç, ayrıca insanlarla da test edilecek.

Her geçen gün biraz daha gelişen ve kullanıldığı alanlar biraz daha genişleyen yapay zekâ, bu sefer de ilaç alanına el attı. Dünyada ilk defa yapay zekâ tarafından obsesif kompulsif bozukluğu olan hastaların tedavilerinde kullanılabilecek bir ilaç geliştirildi. Yapay zekânın da yardımıyla gelecekte ilaç geliştirmenin daha hızlı ve daha verimli hale geleceği tahmin ediliyor.

Euroean Pharmaceuitical Review’da yer alan habere göre insan yapımı olmayan ilk ilaç molekülü DSP-1181, birinci aşama klinik deneylere girdi. İlacı geliştiren yapay zekâ ise Japonya’dan Sumitomo Dainippon Pharma ve Birleşik Krallık’tan Exscienta tarafından geliştirildi. İki şirket tarafından geliştirilen bu yapay zekâ, geliştirmesi normalde 5 yıl süren bileşeni sadece 12 ayda geliştirmeyi başardı.

AstraZeneca, yapay zekayla ilaç keşfini hızlandıracak