Ana Sayfa GETAT “Topraktan Nefese Aromaterapi”

“Topraktan Nefese Aromaterapi”

İlk Türkçe Aromaterapi Referans Kitabı

Aromaterapist, Tıp Tarihi Araştırmacısı Rvt. Rana Babaç Çelebi (Phd.C)’nin “Topraktan Nefese Aromaterapi” kitabı e-kitap olarak Google Books’ta yayınlandı.
Her geçen gün artan ilgiye paralel olarak sağlık sektörünün de yeniden dikkatini çekmeye başlayan tıbbi ve aromatik bitkiler ve bu bitkilerden elde edilen özlerle tedavi, özellikle son 10 yılda giderek daha fazla bilimsel araştırmaya konu oluyor.
Bu araştırmalar sayesinde; bir yandan nesilden nesile aktarılarak bugüne ulaşan geleneksel bilgi anlaşılmaya başlanıyor, bir diğer yandan da sahip olduğumuz doğal hazinelerin yeni kullanım alanları ortaya çıkıyor.
“Mezopotamya’dan Çin’e, Hipokrattan, Galen’e ve İbni Sina’ya; daha nicelerinin hastaları iyileştirmede kullandıkları bitki ve bitki özlerinin tarihi, modern tıp tarihinin 200 yıllık geçmişi ile kıyaslandığında son derece derin, zengin ve bilimsel yöntemlerle noterize edilmeyi bekleyen kıymetli bilgilerle dolu” şeklinde konuşan Çelebi; her projesiyle, geleneksel bilgiyi – bilimsel araştırmaların da ışığında, hak ettiği itibarı kazandırarak – yaşatmak ve kullanılabilir hale getirmek için çalıştığını ifade ediyor.
Genel okuyucu kitlesine hitaben, aromaterapi hakkında oldukça kapsamlı bir şekilde hazırlanmış bu ilk Türkçe eğitim kitabınının %20’sine Google üzerinden ücretsiz erişim sağlanabiliyor.
“Topraktan Nefese Aromaterapi, Aromaterapi & Company’nin önümüzdeki dönemde çıkartacağı Natura Medica (Doğa Tedavi Eder) serisi kitapların da ilki olma özelliği taşıyor.
Rana Babaç Çelebi Hakkında
 
Aromaterapist, Laborant & Veteriner Tekniker Rana Babaç Çelebi (MSc, Phd.(C)), 1984 yılında İstanbul’da doğmuş Amerikan Robert Kolej’i bitirdikten sonra lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi ve  Amsterdam Vrije Universiteit’ta çift anadal yaparak tamamlamış, Kraliyet bursu ile gittiği İsveç’te Master of Science derecesi almıştır. 1999’dan beri Asos Tavaklı İskelesi’nde bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesinde yetiştirdiği çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerden maserat ve hidrolatlar üreten Rana, son beş senedir Medipol Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayten Altıntaş ile birlikte gittiği Isparta’da, geleneksel usulde gül suyu üretimi öğrenmekte ve yapmaktadır. 2017 senesinde Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitkiler kütüphanesi CerciYusuf.org’u kuran Rana, aynı zamanda 2018 itibariyle eşiyle birlikte Kaz Dağları’nda bulunan 140  dekar arazilerinde endüstriyel ölçekte tıbbi ve aromatik bitkiler üretimine başlamıştır. 2019 senesinde Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde “Tıp Tarihi” doktorasına başlamış olan Rana, güzel kokunun sağlık ile ilişkisi üzerine akademik araştırmalar yapmakta, Aromaterapi & Company şirketinde ilgili alanlarda danışmanlık vermektedir. Aromaterapi Derneği, NAHA, Robert Kolej Mezunlar Derneği, WWF ve Buğday Derneği üyesi olan Rana, mümkün olduğu kadar, egzotik ülkelere yaptığı seyahatlerle güzel kokunun izini sürmektedir.