Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji SAİ projesi, yapay zeka ile alzheimer hastasına destek

SAİ projesi, yapay zeka ile alzheimer hastasına destek

Dr. Sahir Kılıç, unutkanlığa çözüm için bir fikir geliştirdi. ODTÜ Teknokent’teki bilgisayar mühendisleriyle yaptığı SAİ Projesi sayesinde demans ve alzheimer hastaları, taktıkları gözlükle, karşısındakini görüp tanıyabilecek. Projenin hasta memnuniyeti sağlaması amacıyla hastanelerde kullanılması da planlandı.

Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre; Akıllı gözlük kolaylığıyla geliştirilen SAİ projesi, zihinsel bozukluğa neden olan demans hastalıklar, alzheimer, unutkanlık, dalgınlık gibi hastalıklar için büyük kolaylık sağlıyor. Fikir Ürolog Doç. Dr. Sahir Kılıç’a ait. ODTÜ Teknokent’teki bilgisayar mühendisleri ile geliştirdiği projede yapay zeka teknolojisi kullanıldı. Mühendisler uygun yazılımı geliştirdi. Yazılım Google Glass ile birleştirildi. Peki hasta bu gözlüğü nasıl kullanacak?

Kılıç, “Bugün çevremizde o kadar çok demans hastası, unutkanlık şikayeti var ki. İşt bu sıkıntılar gözlüğü tasarlamam için çıkış noktam oldu. Biz ‘öyle bir şey yapalım ki bu unutkanlığa çözüm olalım’ dedik. Ortaya bu proje çıktı. İlk etapta kişilerin fotoğraflarını çekiyoruz. Ardından hastanın yakını hakkında bilmesi gerekenleri ya da ona hatırlamasında yardımcı olacak bazı bilgileri topluyoruz. Bunları yazılım sayesinde ‘google glass’a aktarıyoruz. Bu sayede hasta gözlüğü taktığı anda karşısındaki tanıyor. Görüntü ve bilgiler eşleşiyor. Gelen kişinin oğlu, damadı, kızı, gelini olduğunu görebiliyor. Gözlüğün üzerinde duran cam kısımda tüm bilgiler yansıyor. Yalnızca takan kişi göebiliyor. Bu teknoloji, bu şekilde sağlık alanında ilk defa kullanılıyor.” dedi.

“SAİ PROJESİ 1 YILLIK EMEĞİN SONUCU”

Projeye emek veren Bilgisayar Mühendisi Samet Hiçsönmez, “Asıl kısım aslında arkada, sunucu kısmında çalışan bilgisayar görüsü ve algoritmaları. Önce yüzlerin tanılaması gerçekleşiyor, sonra tanınan yüzlerden nitelik çıkarılıyor. Bu şekilde kullanılması bir ilk” diye konuştu.

Dr. Sahir Kılıç

tamamı için kaynağa bknz