Ana Sayfa Hukuk&Etik Ötanaziyi : Onurlu bir hayat hakkı onurlu bir ölümü de kapsar !

Ötanaziyi : Onurlu bir hayat hakkı onurlu bir ölümü de kapsar !

İspanya’da ötanazi tartışmaları büyüyor. Onurlu bir hayat isteme hakkının onurlu bir ölümü seçme hakkını içinde barındırdığını savunanlar, insanların kendi yaşamlarını acısız şekilde sonlandırabilme hakkının yasal olmasını istiyor.

72 yaşındaki Francisco Luzon öleceğini ilk öğrendiğinde bu gerçeği inkar etmiş ancak sonrasında büyük üzüntü ve stres yaşayarak bu hakikate teslim olmuş. Hastalığı ilerlemiş olan Luzon bugün artık konuşamıyor ve vücudunda sadece tek bir kası hareket ettirebiliyor: Gözlerini.

eurnoews’e konuşan Luzon’un eşi María José Arregui onun motor nöron hastalığına yakalandığını anlatıyor. Bu hastalık onu tamamen paralize etmiş ancak akıl sağlığı tamamen yerinde. Yani Luzon kendi bedeninde hapis hayatı yaşıyor.

Ülkede bu durumda 4 bin kişi var

İspanya’da yaklaşık 4 bin kişi ve onlara bakan yakınları aynı hastalıkla mücadele ediyor. Her gün ortalama 3 kişiye bu hastalıktan teşhis konuyor ve her gün ortalama 3 kişi hayatını kaybediyor.

Luzon sadece iki yıl önce emekli olmuş ve aldığı ikramiye ile eşi ile birlikte Luzon Vakfı’nı kurmuş. Bu vakıf benzer durumda olanlara destek sağlanması için çalışıyor. Luzon henüz tamamen felç olmadan önce yaşadıklarını anlattığı bir kitap da yazmış.

tamamı için kaynağa bknz


Almanya Anayasa Mahkemesi ötanaziye yardım yasağını iptal etti

Ülkede 5 yıl öncesine kadar yaşamına son vermek isteyen bir hastaya yardımcı olmak suç sayılmıyordu. Yasaklanınca, hayatlarına son vermek isteyen ölümcül hastalar ötanazinin suç sayılmadığı İsviçre ve Hollanda’ya gitmeye başladılar.

Ötanazi konusunda danışmanlık hizmeti veren merkezler de yasak ardından ötenaziyi teşvikten yargılanıp mahkum olma korkusuyla çalışmalarına son verdiler.