Ana Sayfa Ana Sayfa Komşularımızda! İtalya izole oluyor, Umre ziyareti askıya alındı ve en son Danimarka’da..

Komşularımızda! İtalya izole oluyor, Umre ziyareti askıya alındı ve en son Danimarka’da..

anlık

400’den fazla kişinin enfekte olduğu 12 kişinin de öldüğü İtalya’dan, Irak, Ürdün ve Kuveyt’e yapılan uçuşlar durduruldu. Aynı ülkeler 12 kişinin öldüğü ve 1261 kişinin virüse yakalandığı Güney Kore için de benzer bir tedbir aldı.

Reuters’ın verdiği bilgilere göre ise, İsrail İtalya’dan gelen yolcuların 14 gün süreyle karantinaya alınacağını belirtti.

Avrupa’da Kovid-19 nedeniyle en çok can kaybının yaşandığı İtalya’nın Lombardiya Bölgesi’nde bölgesel yönetim başkanı Attilio Fontana, yakın çalışma arkadaşında yeni tip koronavirüs tespit edildiği için kendisini iki haftalık karantinaya aldığını duyurdu. Fontana, “Bugün itibaren bir şeyler değişecek iki hafta boyunca kendi halimde tecritte yaşamaya çalışacağım. Bunu özellikle benimle çalışanları korumak için yapıyorum” dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ve resmi haber ajansı SPA’da yer alan açıklamada, ülkedeki uzman sağlık kurumlarının Corona virüsle (Kovid-19) ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği belirtildi.

Söz konusu salgının önüne geçilmesi için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başta olmak üzere uluslararası örgütlerin ve devletlerin sarf ettiği çabaların destekleneceğinin kaydedildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sağlık otoritelerinin tavsiyesi ve virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla alınan koruyucu tedbirler kapsamında, umre ya da Mescid-i Nebevi ziyareti için Suudi Arabistan’a girişlerin geçici olarak askıya alınmasına karar verilmiştir.”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, şehirlerin, mahallelerin karantina altına alınmasını planlamadıklarını duyurdu.

Danimarka‘da sağlık yetkilileri İtalya’da kayak tatiline giden bir kişiye corona virüs teşhisi konduğunu duyurdu.

KORONAVİRUS

Doğrulanmış hasta sayısı tüm dünyada toplam 81 278 kişidir. Çin’de 2715, Diamond Princess gemisinde 4, Güney Kore’de 12, İtalya’da 12, İran’da 19, Japonya’da 2, Hong Kong’da 2,  Tayvan’da 1, Fransa’da 2, Filipinler’de 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmiştir.

Türkiye’nin komşuları İran ve Irak’ın ardından Yunanistan ve Gürcistan’da da koronavirus saptanmıştır.

The Johns Hopkins Center for Systems Science and Engineering
Erişmek için tıklayınız