Ana Sayfa Tıp&Sağlık Gebelikte makrolid antibiyotik kullanımının doğum kusurları ile bağlantısı?

Gebelikte makrolid antibiyotik kullanımının doğum kusurları ile bağlantısı?

Erken hamilelik (ilk trimestil)  sırasında makrolid antibiyotik alan annelerin çocukları, BMJ’de yayınlanan bir çalışmada penisilin alan annelerin çocuklarından daha büyük doğum kusurları, özellikle kalp kusurları riskinde artış göstermiştir.

Makrolid antibiyotikler (eritromisin, klaritromisin ve azitromisin dahil) yaygın bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır ve penisilin alerjisi olan hastalar için alternatifler olarak kabul edilir. Great Ormond Street Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nden araştırmacılar, bu antibiyotiklerin “hamilelik sırasında dikkatli kullanılmaları ve mümkünse daha fazla araştırma yapılabilene kadar uygun alternatif antibiyotiklerin reçete edilmesi gerektiğini” söyledi.

BMJ’de yayınlanan çalışmada  yaygın bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir ilaç sınıfı olan makrolidler ile kalp ve genital kusurlar gibi önemli malformasyonlar ile nörogelişimsel bozukluklar arasında ilişki irdelendi. (serebral palsi, epilepsi, DEHB ve otizm spektrum bozukluğu).

Araştırmacılar, 1990-2016 yılları arasında İngiltere’de doğan 104,605 ​​çocuğun verilerini Klinik Uygulama Araştırma Datalink’i (CPRD) kullanarak doğumdan sonra ortalama 5.8 yıl takip ederek analiz ettiler. Annelerine hamilelikten önce makrolid veya penisilin reçete edilen 82.314 çocuk ve çalışma grubundaki çocukların kardeşleri olan 53.735 çocuk kontrol (karşılaştırma) kohortu olarak işlev gördü.

Hamilelik sırasında herhangi bir noktada annelerine makrolid verilen 8.632 çocuğun 186 da ve hamilelik sırasında annelerine penisilin reçete edilen 95.973 çocuğun 1.666’sında  malformasyonlar mevcuttu.

 

tamamı için BMJ ilgili çalışmasına bknz