Ana Sayfa Tıp&Sağlık Erektil disfonksiyon ilacı alan erkeklerde mavi renk yan etkisi

Erektil disfonksiyon ilacı alan erkeklerde mavi renk yan etkisi

Adana’da on yedi erkek, cinsel gücü artıran haplardan aldıktan sonra anormal görme şikayetiyle ile hastaneye gitti. Doktorlar, cinsel gücü artıran hapların 21 gün boyunca mavi veya bulanık görme gibi semptomları olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, bu yan etkilerin kalıcı hasar bırakmadığını söylüyor. Cinsel gücü artıran haplarda bulunan ve aktif bir bileşen olan ‘sildenafil’in bu yan etkilere neden olabileceği öne sürülüyor.

Frontiers in Neurology dergisinde 7 Şubat Cuma günü yayınlanan raporda, Türkiye’de bir hastaneyi ziyaret eden ve sildenafil aldıktan sonra 24 saatten fazla süren görme sorunları olan 17 erkeğin vakaları anlatılıyor.

İktidarsız erkeklerde, kan damarlarını genişleten ve cinsel organ da dahil olmak üzere vücudun etrafındaki kan akışını iyileştiren fosfodiesteraz 5 (PDE5) adlı bir enzimi inhibe ederek çalışır. Fakat aynı zamanda, ışığı görüntüye dönüştüren fosfodiesteraz tip 6 (PDE6) olarak bilinen başka bir enzimin üretimini durdurur. Sonuç olarak, bazı kullanıcılar maksimum üç ila beş saat içinde bulanık görmeye başlayabilir. Ancak Frontiers in Neurology‘de yayınlanan son çalışmada, doktorlar uzun süreli görsel yan etki riskini vurguladı.

“Erkeklerin büyük çoğunluğu için, [sildenafilin] Herhangi bir yan etkisi geçici ve hafif olacak,” Türkiye’de Dünyagöz Adana hastanenin çalışma yazar Dr. Cüneyt Karaarslan, yaptığı açıklamada . “Bununla birlikte, az sayıda kullanıcı için kalıcı göz ve görme problemleriyle karşılaşılabileceğini vurgulamak istedim.”

Dr. Cüneyt Karaarslan