Ana Sayfa Hukuk&Etik Doğu Türkistan’da koronavirüs Çin ‘devlet sırrı’ !

Doğu Türkistan’da koronavirüs Çin ‘devlet sırrı’ !

Çin’de ortaya çıkan ölümcül koronavirüs (2019-nCoV) salgınının Doğu Türkistan’da ne kadar yayıldığına ilişkin soruya, Çinli yetkililer “devlet sırrı” cevabını veriyor.

euronews haberinde: Koronavirüsün yetersiz sağlık ve temizlik koşullarına sahip Doğu Türkistan’daki toplama kamplarına sıçramasından endişe ediliyor.

Doğu Türkistan’ın başkenti Umrumçi’de Çin hükümetinin bir çalışanı, bölgede koronavirüsten kaç kişinin etkilendiğini sorusuna, “Devlet sırrı olan bir meseleyi size açıklayamam” diye cevap vermesi dikkat çekti.

Yetkililer, sadece salgının kontrol altında olduğu ve riskli alanların sıklıkla dezenfekte ediliği bilgisini verdi.

‘Yerel yetkililer hapse gitmekten korkuyor, Pekin bilgiyi kontrol ediyor’

ABD’de yaşayan Uygur kökenli tıp araştırmacısı Memet İmin, RFA’ya yaptığı açıklamada, Sincan’daki bilgi eksikliğinin, yerel yetkililerin Çin merkezi hükümetten çekinmesinden kaynaklandığını ileri sürdü.


Uyghur Muslims fear impact of coronavirus on populations in camps in China

Stephanie Wiebe

Stephanie ThomasVideo Journalist

@StephThomasCTV Contact

Some members of Alberta’s Uyghur community joined medical and political leaders in Calgary on Sunday to voice concerns the coronavirus outbreak could devastate the ethnic minority in China.

ve görsel : https://calgary.ctvnews.ca/uyghur-muslims-fear-impact-of-coronavirus-on-populations-in-camps-in-china-1.4794528