Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Atatürk Üniversitesinde probiyotik ürettiler

Atatürk Üniversitesinde probiyotik ürettiler

ATATÜRK Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Neslihan Dikbaş, öğretim üyesi Dr. Kagan Tolga Cinisli ve öğrenciler sağlık, kozmetik, tarım ve hayvancılık için milli probiyotik üretti. Prof. Dr. Dikbaş, probiyotikler için patent ve tescil başvurusunda bulunduklarını söyledi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Enzim ve Mikrobiyal Biyoteknoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Neslihan Dikbaş, Dr. Kağan Tolga Cinisli, doktora öğrencisi Merve Şenol Kotan ve yüksek lisans öğrencileri Sevda Uçar ile Emre Canca’dan oluşan bilim ekibi, tüketildiğinde insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan, bazı hastalıkları düzenleyici olarak da reçetelere yazılan probiyotikleri laboratuvar ortamında üretmeyi başardı. Sağlık sektörünün yanı sıra tarım ve hayvancılıkta da kullanılacak probiyotikler geliştiren Dikbaş ve öğrencileri, patent ve tescil işlemlerini de başlattı.

Prof. Dr. Neslihan Dikbaş, hayvancılık alanında büyükbaş ve küçükbaşlarda verimi ve ürün kalitesini artırmak için kullanılacak probiyotikleri de geliştirdiklerini vurgulayarak, “Büyük ve küçükbaş hayvanların verim ve kalitesini artırmak için bazı probiyotik materyaller kullanmaya çalışıyoruz. Birkaç solüsyon hazırladık. Bunların patenti ve tescili için başvuruda bulunduk.

 

 

tamamı için kaynağa bknz