Ana Sayfa Tıp&Sağlık “2020 yılında güçlü bir Doğum Eylem Planı’nı devreye sokacağız”

“2020 yılında güçlü bir Doğum Eylem Planı’nı devreye sokacağız”

Sağlık Bakanı Koca, Ankara’da Yeni Yılın İlk Bebeklerini Ziyaret Etti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Ankara Şehir Hastanesi’nde dünyaya gelen yeni yılın ilk bebeklerini ziyaret etti. Daha sonra, 112 Komuta Kontrol Merkezi’ne giden Bakan Koca,  sağlık çalışanlarının yeni yılını kutladı.

Fahrettin Koca, Ankara Şehir Hastanesi’nde yeni yılın ilk bebeklerinden Hatice-Erdal Açıkel çiftinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen “Gökhan” bebeği ziyaret etti.

“2020 yılında güçlü bir Doğum Eylem Planı’nı devreye sokacağız”

Bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi alan ve normal doğumla dünyaya geldiğini öğrenen Koca, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, “2020 yılında güçlü bir Doğum Eylem Planı’nı devreye sokacağız. Bunun hazırlıklarını yaptık. Burada özellikle sezaryen değil, normal doğumu teşvik edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sezaryen doğum oranlarının kamu hastanelerinde daha makul olduğuna değinen Koca, Ankara Şehir Hastanesi’nde de “Her gebeye bir ebe-her odaya bir ebe” uygulamasını başlattıklarını ve böylelikle primer sezaryen oranının yüzde 15’lere kadar düştüğünü anlattı. Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: “2020’de özellikle ‘anne dostu hastane’ sayılarımızı daha da artırarak, normal doğum sayılarını artıran, sezaryene tıbbi müdahale dışında izin vermeyen bir yaklaşımı devreye sokmak istiyoruz.”

2020 yılının sağlıklı, huzurlu ve mutlu geçmesi temennisinde bulunan Koca, fedakar ve özverili çalışan, 1 milyonu aşkın sağlık personelinin de yeni yılını kutladı. Sağlık Bakanı Koca, açıklamalarının ardından, Gökhan bebeğe altın taktı, anne Hatice Açıkel’e de çiçek ve hediye verdi.

Bakan Koca’dan, 112 Koordinasyon Merkezi çalışanlarına yılbaşı ziyareti

Hastanenin çocuk acil bölümünde tedavi gören hastaları da ziyaret eden Koca, ardından 112 Komuta Kontrol Merkezi’ne geçti. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü 112 Başhekimliğine bağlı merkezi ziyaret eden Bakan Koca, hastaneler arası koordinasyon sistemine ilişkin bilgi aldı.

Telsiz anonsuyla ambulansta çalışan sağlık personelinin ve ailelerinin yeni yılını kutlayan Koca, böyle bir gecede ailelerinden ve sevdiklerinden ayrı kalarak vatandaşlara hizmet etme gayreti içinde olunduğunu bildiğini dile getirdi. Bakan Koca, telsizle ekiplere seslenerek, “Beni bir Sağlık Bakanı olmaktan öte bir meslektaşınız olarak görün. Sorunlarınızı, dertlerinizi çözme noktasında her zaman gayret içinde olacağımdan emin olabilirsiniz” dedi.