Ana Sayfa Tıp&Sağlık FDA yeni migren ilacını onayladı

FDA yeni migren ilacını onayladı

FDA; yakın zaman önce yaptığı duyuruda, muzdarip olan insanların günlük hayatını oldukça zorlaştıran migrenin tedavisinin bulunduğunu ve sonuç alınan tedavinin onaylandığını açıkladı. Ubrelvy adı verilen tedavinin 2 saat gibi kısa bir sürede migren hastalarının ağrılarını dindirdiği görüldü.

Turgay Parçaoğlu/Webtekno

Migrenin asıl nedeni hâlâ belirsiz olsa da Migren Araştırma Vakfı’na göre araştırmacılar, hastalığın kimyasal dengesizliklere bağlı nörolojik nedenlere sahip olduğuna inanıyor. Bir migren nöbeti 4 ile 72 saat arasında sürebiliyor. En yaygın semptomları ise bulantı, kusma, baş dönmesi; ışığa, sese ve dokunmaya karşı hassasiyet olarak biliniyor

FDA’nın basın açıklamasındaki ifadelerine göre beyindeki kalsitonin gen ilişkili peptit (CGRP) antagonisti görevi gören Ubrevy, akut migren hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere onaylandı. Yapılan 1.400’ün üzerinde klinik çalışmada ilacın migreni hızlı bir şekilde tedavi etmekte etkili olduğu ortaya kondu.

Çalışmalarda yer alan migren hastaları, uygulanan ilaç tedavisinden önce hafif şiddetli migren ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet gibi semptomlara sahip olduklarını belirttiler. İlaç tedavisi uygulandıktan sonra hastaların büyük bir çoğunluğu migren ağrısından kurtuldu hatta bazı hastalar, iki saat gibi kısa bir süre içinde ilaç tarafından tedavi edildi. Katılımcılar arasındaki en yaygın yan etki ise mide bulantısı ve ağız kuruluğu oldu.

FDA approves new treatment for adults with migraine

The U.S. Food and Drug Administration today approved Ubrelvy (ubrogepant) tablets for the acute (immediate) treatment of migraine with or without aura (a sensory phenomenon or visual disturbance) in adults. Ubrelvy is not indicated for the preventive treatment of migraine. It is the first drug in the class of oral calcitonin gene-related peptide receptor antagonists approved for the acute treatment of migraine.

“Migraine is an often disabling condition that affects an estimated 37 million people in the U.S.,” said Billy Dunn, M.D., acting director of the Office of Neuroscience in the FDA’s Center for Drug Evaluation and Research. “Ubrelvy represents an important new option for the acute treatment of migraine in adults, as it is the first drug in its class approved for this indication. The FDA is pleased to approve a novel treatment for patients suffering from migraine and will continue to work with stakeholders to promote the development of new safe and effective migraine therapies.”

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-new-treatment-adults-migraine