Ana Sayfa GETAT Budwig protokolü

Budwig protokolü

Johanna Budwig (30 Eylül 1908 – 19 Mayıs 2003) Alman biyokimyacı ve yazar.

Kimya mezunu, lisanslı bir farmakolog, fizikte doktora, şifacı, mucit ve yazar olarak, yağların vücut üzerindeki etkileri çalışmalarına olağanüstü katkılarda bulundu. Çoklu doymamış yağ asitlerinin varlığını kanıtlayabildiği bir kağıt kromatografisi yöntemi geliştirdi.

Budwig Diyeti
1952’de kanser karşıtı etkileri olduğunu iddia ettiği bir diyet tarif etti. Ona “Budwig protokolü” adını verdi.  Bu diyetin odak noktası diyet yağlarının alımını değiştirmektir.

Bu diyetin kanserli insanlara anlamlı bir şekilde yardımcı olduğuna dair güvenilir bir kanıt yoktur.

https://en.wikipedia.org/wiki/Johanna_Budwig

Nobel Ödülü sahibi Otto Warburg’un izinde çalışan Dr. Johanna Budwig, modern toplumu etkileyen, kardiyovasküler hastalık, diyabet, depresyon ve kanser gibi birçok ciddi hastalığın, modern beslenme alışkanlıkları nedeniyle bozulmuş hücre solunumunun neden olduğuna inanıyordu.

Budwig’in savunduğu görüşe göre keten tohumu yağı mucizesi dikkat çeken nokta;

“Hücre zarı lipidler veya yağlardan oluşur. Yüksek derecede doymamış yağ asidi omega 3 yağ asitleri olarak adlandırılır. Bunlar “balık yağları” ile ilgilidir, geleneksel tıp da bunu tavsiye eder. Bu yağlar ayrıca başka gıdalarda da bulunur, ama en çok keten tohumu yağında bulunur. Ancak keten tohumunun ya evde taze öğütülerek tüketilmesi ya da çıkarıldıktan sonra dondurucuda saklanmış olması şart. Uzmanlara göre aktar veya eczanelerde oda sıcaklığında satılan keten yağları bir işe yaramadığı gibi çeşitli hastalıklara da yol açabiliyor”.

Keten tohumu karışımı nasıl hazırlanıyor?

250 ml. keten tohumu yağı miksere konur. Üzerine 450 gr. az yağlı süzme peynir ve 4 yemek kaşığı bal eklenir. Bir miktar su da eklenerek bunlar iyice karışana kadar çalıştırılır. Karışımın üzerinde hiçbir yağlanma görülmeyene kadar karıştırılmalıdır (5 dakika kadar).

Süzme peynir yerine alternatif olarak süzme yoğurt da kullanılabilir.

SOS nasıl hazırlanıyor?

2 kaşık keten tohumu yağı, 2 kaşık süt ve 2 kaşık yoğurt karıştırılır. Buna 2 kaşık limon suyu (veya elma sirkesi) ve 1 kaşık dere otu, hardal gibi bitkiler eklenir. Son olarak üzerine içine kimyasal koruyucu karıştırılmamış (ev yapımı) salatalık turşusu ve bir tutam bitkisel tuz eklenir.

Dr. Budwig bu diyetin 5 sene boyunca veya tümör yok olana kadar sürdürülmesini öneriyor.

Gökçe Şanlı

 

Flaxseeds Protects Against Breast Cancer and Much More