Ana Sayfa Tıp&Sağlık TÜSAD 50. yaşına yeni yönetim kurulu ile giriyor

TÜSAD 50. yaşına yeni yönetim kurulu ile giriyor

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği  (TÜSAD), Solunum 2019 Kongresi’nin ardından gerçekleşen genel kurul ile yeni yönetimini belirledi. TÜSAD’ın yeni başkanı olarak seçilen Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, “50’nci yılını kutlamaya hazırlanan derneğimiz yarım asırlık tecrübesi ve 4 bini aşkın üyesi ile toplumun akciğer sağlığının korunmasına katkıda bulunmaya devam edecek” dedi. 

Akciğer sağlığı konusunda Türkiye’nin ilk uzmanlık derneği olan TÜSAD’da (Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği) yeni yönetim kurulu iş başı yaptı. Bu yıl 41’incisi düzenlenen Uluslararası Katılımlı Ulusal Kongresi’nin (SOLUNUM 2019) ardından yapılan genel kurul ile yeni yönetim kurulu belirlendi. TÜSAD’da 2019 – 2022 dönemi için seçilen yeni yönetim kurulunda başkanlığı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz üstlendi.

Alanının en büyük kongresi olarak 26-29 Ekim tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleşen Solunum 2019’un ardından gerçekleşen seçimli genel kurul ile Prof. Dr. Ülkü Yılmaz başkanlık bayrağını Prof. Dr. Arzu Mirici’den devraldı. “Önümüzde heyecan verici ve çok önemli bir dönem var” diyen Prof. Dr. Yılmaz, şu açıklamayı yaptı: “TÜSAD, 2020 yılında 50’nci yılını kutlamaya hazırlanıyor. Yarım asırı geride bırakacağımız bu dönemde görevi üstlenen yeni yönetim kurulumuz, köklü bir dernek olmanın sorumluluğu ile iş başı yaptı. TÜSAD’ın Genç Akademisyenler grubunda yer alan genç bilim insanlarının da katılımıyla çok daha dinamik bir şekilde çalışmaya başlayan yeni yönetim kurulumuz ve 4 bini aşkın üyemiz ile derneğimizi geleceğe taşıyacağız. Alanındaki ilk bilimsel dernek olarak bugüne kadar önemli faaliyetlerde bulunan derneğimiz, bundan sonra da sahip olduğu bilgi ve deneyim ile meslektaşlarına ve topluma katkı sağlamayı sürdürecek. Uzmanlık alanımızın ulu çınarı olarak ‘Tükenmeyen nefesle’ sloganı ile 50 yılı geride bırakan TÜSAD,  tarihine 41 kongre, sayısız bilimsel toplantı, onlarca ödül, çok sayıda sempozyum ve alanımızda gerçekleşen pek çok ‘ilk’i sığdırmış bir kurum. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da TÜSAD’lı olmanın sorumluluğu ve bilinci ile pek çok çalışmayı hayata geçireceğiz. TÜSAD olarak Türk tıbbına ve uzmanlık alanımız olan solunum sağlığına katkıda bulunmaya bundan sonra da devam edeceğiz.”

Yapılan görev dağılımının ardından TÜSAD 2019 – 2022 yılı Merkez Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Başkan Ülkü Yılmaz, Önceki Başkan Arzu Mirici,  Başkan Yardımcısı Şule Akçay,  Genel Sekreter Nilgün Yılmaz Demirci, Sayman Cengiz Özdemir, Üyeler; Oğuz Köktürk, Semra Bilaçeroğlu, Nazan Şen, Güntülü Ak, Funda Coşkun, Ülkü Aka Aktürk, M. Onur Turan.

Filiz Koşar, Mecit Süerdem ve Aydın Yılmaz Denetleme Kurulu’nun yeni üyeleri olurken, Etik Kurulu’nda görev alan isimler şöyle oldu: Gülderen Şahin, Sadettin Çıkrıkçıoğlu, Mustafa Özhan.

 

Detaylı Bilgi İçin: Ezgi Aktaş (0216) 9702129/ (0553) 7470711/ ezgiaktas@domedya.com.tr

 

PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZ KİMDİR?

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında mezun olan Ülkü Yılmaz, aynı yıl Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları ve Tbc uzmanlık eğitimine başladı. Uzmanlık eğitimini 1993’de tamamlayan Yılmaz, doçentlik ünvanını 2003, profesörlük ünvanını da 2017 yılında aldı. Yılmaz, 2000-2002 yıllarında Türk Toraks Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mali Sekreterlik görevlerini yürütürken, 2004-2006 yılları arasında Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. İzleyen dönemlerde TÜSAD’da yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra Genel Sekreterlik, Akciğer Kanseri Çalışma Grubu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı gibi görevler üstlenen Yılmaz, üçü ilk isme olmak üzere 24 makale, ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış 60 makale, uluslararası kongrelerde sunulmuş 34 bildiri, ulusal kongrelerde sunulmuş 105 bildiriye imza attı. Çeşitli uluslararası çok merkezli çalışmalarda araştırmacı olarak yer alan Yılmaz, 12 adet kitap bölümü kaleme aldı. Alanında kitap ve dergi editörlükleri yapan Yılmaz, çok sayıda kongre, sempozyum ve panele konuşmacı ve oturum başkanı olarak katıldı. Halen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Merkezi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Palyatif Tedavi ve Kemoterapi Ünitesi Sorumlu ve kurucu eğitim görevlisi olarak çalışan Yılmaz,  2019 yılında TÜSAD Başkanlığı görevini üstlendi. Yılmaz, bir kız çocuk annesidir.