Ana Sayfa Ekonomi Türk Kozmetik Sektörü Doğu Asya’yı merceğine aldı

Türk Kozmetik Sektörü Doğu Asya’yı merceğine aldı

Hong Kong’da düzenlenen Uzakdoğu’nun en büyük kozmetik fuarı olan Cosmoprof Asia, bu yıl 13-15 Kasım 2019 tarihleri arasında dünyanın en önemli kozmetik markalarını bir ayara getirdi. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB)’in bu yıl 9’uncu kez Türkiye milli katılım organizasyonu gerçekleştirdiği fuara Türkiye’den 21 firma katılarak, markalarını tanıtma fırsatı buldu.

1996 yılından beri düzenlenen Cosmoprof Asia Fuarı’nın bu yıl 24’üncüsü 13-15 Kasım 2019 tarihlerinde Hong Kong’da gerçekleştirildi. Bu yıl fuarda, İKMİB milli katılım organizasyonu ile 15, bireysel olarak 6 firma olmak üzere toplam 21 firma Türkiye’yi temsil etti. Kozmetik ürünleri, parfümeri, cilt bakım ve kişisel temizlik ürünleri, spa ürünleri, ambalaj ve güzellik salonu ürünlerinin tanıtıldığı fuarda Türk ürünleri yoğun ilgi gördü.

Fuarın açılışına katılan T.C. Hong Kong Başkonsolosu Ahmet Peyami Kalyoncu ve T.C. Hong Kong Ticaret Ataşesi Merve Yılmazcan, İKMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. İmer Özer, İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Adıyaman, İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Murat Öztürk ve Sektör Temsilcisi S. Özgür Öztürk birlikte fuar boyunca katılımcı firmaları ziyaret ederek, başarılar diledi.

Fuarla ilgili görüşlerini dile getiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. İmer Özer, “Fuarda Türkiye milli katılım organizasyonumuz ile 282,5 metrekarelik alanda 15 firmamız Türk Pavilyonu’nda yer aldı. Bireysel katılımcılarımızla birlikte 21 Türk kozmetik firmamız ürünlerini tanıtma fırsatı buldu. Hong Kong ve Çin, kozmetik sektöründe dünyanın en büyük ithalatçılarından biri. Farklı ülkelerden gelen potansiyel alıcılara ulaşma noktasında fuarın rolü büyük. Bu nedenle kozmetik sektöründeki yenilikleri görmek ve iş birliği fırsatlarını değerlendirmek açısından fuar katılımlarını önemsiyoruz. Çin’e gerçekleştirdiğimiz uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun sektörü ihracatımız 2018 yılında 1 milyon 33 bin dolar iken bu yıl 10 aylık dönemde 1 milyon 753 bin dolara yükseldi. Hong Kong’a gerçekleştirdiğimiz sektör ihracatı ise, 2018 yılında 2 milyon 614 bin dolar iken, bu yıl 10 aylık dönemde 3,5 milyon dolara yükseldi. Bu açıdan sektörümüz için yüksek bir potansiyel barındıran Hong Kong ve Çin gibi Doğu Asya pazarına erişimde öncü bir rol alan Cosmoprof Asia fuarının ülkemizin kozmetik sektörü ihracatının artışına katkı sağlayacağına inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.