Ana Sayfa Tıp&Sağlık OMÜ Vizyonu

OMÜ Vizyonu

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, üniversite olarak bundan sonraki hedeflerinin dünyada ilk 500, Türkiye’de ise ilk 10 üniversite arasına girmek olduğunu açıkladı.

TimeTürk haberine göre; OMÜ’yü dünyanın ve Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri haline dönüştürmek için var güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Rektör Bilgiç, “Göreve geldiğimiz zamandan bu zamana kadar birçok başarı elde ettik. İlk başarıyı, dünyada önemli üniversite sıralamalarından olan Times Higher Education sıralamasında 2018’den itibaren ilk 1001+ diye geçen grup içerisinde yer alamaya başlayarak gördük. Dünyadaki 20 bin üniversitenin sıralamasında OMÜ’nün 1001+ sıralamada yer almış olması bir başarıydı. Greenmetric sıralamaları var. Burada da ilk 330 içerisinde yer aldık. Bu da bizim başlangıçta koyduğumuz hedefler yolunda ilerlediğimizin işaretlerini bize vermişti. Dünyada ilk 500 üniversite, Türkiye’de de ilk 10 üniversite arasında yer almayı hedefliyoruz” dedi.

“Samsun Teknopark yüzde 90’ı aşan doluluğa ulaştı”

Teknopark hakkında konuşan Bilgiç, “Üniversitemiz akademisyenleri ile iş dünyası arasında köprü oluşturma ve bilgi transferini hızlandırma çalışmalarını daha etkin hâle getirmek için Teknoloji Transfer Ofisi şirketleşme çalışmalarını tamamladı ve OMÜ-TTO AŞ’ye dönüştürüldü. Samsun iş dünyası ve üniversite iş birliğinin güzel bir ürünü olan Samsun TEKNOPARK, TÜBİTAK’tan sağlamış olduğu bütçe ve Samsun şehir dünyasının iş birliğinden aldığı güç ile faaliyetlerini arttırdı. Yüzde 90’ı aşan doluluk oranına sahip olan Samsun TEKNOPARK, Türkiye’de en hızlı gelişen teknopark olarak geçen yıl ödül almıştı. Dün de Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ın elinden Samsun TEKNOPARK adına aldığımız ‘Erken Aşama TGB Kategorisi 1’incisi’ ödülüyle üniversitemizin başarısı ve kat ettiği yol bu anlamda tescillenmiş oldu” şeklinde konuştu.

“En üst sınırda destek alan tek üniversite olduk”

Eğitim-öğretimde uluslararasılaşmaya büyük önem verdiklerini anlatan Bilgiç, “Bu kapsamda OMÜ aldığı 1,5 milyon avroluk destekle, Erasmus Değişim Programı’nda, üniversitelere verilen desteği en üst sınırda alan tek üniversite oldu. Bu sayede Şehrimize ve kampüsümüze farklı ülkelerden çok sayıda öğrenci ve akademik personelin gelmesi ve çok sayıda öğrencimiz ve personelimizin de yurt dışına gitmesi mümkün oldu. Bu yıl üniversitemiz akademisyenlerinden Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya, Prof. Dr. Coşkun Gülser ve Prof. Dr. Orhan Dengiz’in 3,32 milyon euro bütçeli Erasmus Mundus projesi, koordinatör üniversitenin bir Türk üniversitesi olduğu ilk ve tek örnektir” dedi.

AR-GE faaliyetlerinde bütçemiz 36,48 milyon TL

OMÜ’nün AR-GE için toplam bütçesinin 36,48 milyon TL olduğunu açıklayan Bilgiç, “Bu bütçenin yüzde 56’sı OMÜ’den karşılanırken, yüzde 44 gibi önemli bir oranı da dış kaynaklardan sağlandı. Bu yıl üniversitemiz bütçesinden AR-GE’ye yaklaşık 20 milyon TL tahsis edilmiş olup, bu değer toplam bütçemizin yüzde 4’ünü oluşturdu. Üniversitemiz kendi kaynakları ile 374 AR-GE projesini desteklerken, TÜBİTAK’tan 9,39 milyon TL bütçe desteği alan proje sayımız ise 47’ye ulaştı” diye konuştu.

Akademisyen sayılarının 2 bin 479’a ulaştığını kaydeden Rektör Bilgiç, şunları söyledi:

“Yabancı uyruklu öğretim elemanı sayımız ise son 3 yılda 5 kat artış göstererek 31’e çıktı. Üniversitemizin çalışan sayısı toplam olarak 6 bin 479’a ulaştı. Öğrenci sayımız 14 bin 54’ü ön lisans, 33 bin 603’ü lisans, 4 bin 192’si yüksek lisans ve 1373’ü doktora olmak üzere toplam 53 bin 222’dir. Kontenjanlarımızın doluluk oranı ise yüzde 98’dir.”

 

tamamı için kaynağa bakınız