Ana Sayfa Ana Sayfa Novartis ve Microsoft Arasında Yapay Zeka İş Birliği Anlaşması İmzalandı

Novartis ve Microsoft Arasında Yapay Zeka İş Birliği Anlaşması İmzalandı

İlaç Endüstrisinin yapay zeka ile geleceği parlak görünüyor, ilaç işletmelerinin tahmin edilen %62’ si yakın gelecekte yapay zekaya yatırım yapmayı planlıyor. Bu yatırımlara öncülük edenlerden Novartis, yapay zeka çalışmaları için Microsoft ile 5 yıllık anlaşma imzaladı. İki şirket, Novartis’ in ilaç geliştirme süreçlerini iyileştirecek yapay zeka uygulamalarını geliştirmek için planlamalara başladı. Microsoft için de kazan-kazan olan bu süreç, üzerinde çalıştığı yapay zeka uygulamalarını, gerçek yaşam durumlarında test etmelerine kaynak yaratacak.

Süheyla Sibel Köroğlu
Endüstri Mühendisi

Anlaşma, yapay zekanın aynı zamanda, Novartis tarafından yürütülen, laboratuvar deneyleri, klinik deneyler ve üretim tesislerinde elde edilen veri yığınlarını organize etme ve kullanılır hale getirilmesini de kapsıyor. Microsoft Healthcare başkanı Peter Lee, sürecin zorluğunu, ‘sorun sadece alınan verileri işlemek değil, verilerin çoğu araştırma laboratuvar notları, tıbbi dergi makaleleri ve hepsi bağlantısız sistemlerde depolanan klinik deneme sonuçları gibi yapılandırılmamış verilerden oluşuyor.’ diye belirtti. Microsoft bu süreçte tüm Novartis ortaklarının – veri biliminde uzmanlık sahibi olmasalar bile – her gün Microsoft AI çözümlerini kullanabilmelerini, büyük miktardaki bilgileri analiz edebilmelerini ve yeni ilaçlar bulmak için kritik olan yeni korelasyonları ve modelleri keşfedebilmelerini amaçlıyor.

Çalışma, başlangıç olarak yaşa bağlı maküler dejenerasyonu olan hastalar için tedaviyi kişiselleştirmeye odaklanacak. Yapay zeka aracılığıyla, kişiye özel dozaj tedavisine zemin hazırlayabilmek için  hastaların gözlerinin mevcut on binlerce görüntüsünün taraması yapılarak bir şablon oluşturulacak. Novartis’ in dijital lideri Bertrand Bodson, planlanan çalışma için ‘Gözlerimizde binlerce OCT taraması (optik koherens tomografi) var. Bu yapay zeka için güzel bir girdi çünkü örüntü tanıma ve hasta sınıflandırması için en kolay alanlardan biri görüntülemedir’ diye belirtti.

1 Ekim 2019’ da ilan edilen ortaklık anlaşması ile iki şirketin birbirine eşit fayda sağlayacağı, bunun bir ittifak olduğu belirtildi ve anlaşma imzalandığından beri konu ile ilgili herhangi bir finansal bilgi paylaşılmadı. Her iki şirketin de çalışanları, Novartis’in İsviçre’nin Basel kentindeki merkezinde, İrlanda’nın Dublin kentindeki Novartis’in servis merkezinde ve Microsoft’un İngiltere’deki araştırma laboratuvarında çalışacaklar.

 

 

https://blogs.microsoft.com/