Ana Sayfa GETAT Mandragora autumnalis ihtimali

Mandragora autumnalis ihtimali

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 01-03 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul genelinde “ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler” sebebiyle 44 kişinin gıda zehirlenmesi şikayetiyle hastanelere başvurduğunu, bunlardan 25’inin taburcu edildiğini 19’unun da tedavisine devam edildiğini duyurdu.

İKİ İHTİMAL!

İstanbul merkezli ıspanak paniği ile ilgili ‘olayın nedenine ilişkin’ henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak olayla ilgili ortaya atılan belli başlı iddialar şunlar;

ISPANAK TARLALARINA ATILAN İLAÇLAR: Tarlalarda üretilen ıspanaklara sıkılan böcek öldürücü ilaçların, gıdayı tüketenlerde organofosfat zehirlenmeye neden olduğu iddia ediliyor.

ISPANAK DEĞİL ISPANAĞA BENZER BİTKİ: Aşırı tüketildiğinde baş ağrısı ve mide bulantısına neden olan, Adamotu olarak bilinen Mandragora autumnalis isimli ıspanağa benzeyen bitkinin ıspanaklara karıştığı ihtimali üzerinde duruluyor.

Zehir Danışma Merkezi uzmanlarına göre, pişirilen ıspanak bekletildiğinde içinde nitrit oluşabiliyor ve tüketilmesi halinde nitrit zehirlenmesine yol açabiliyor. Bunun için ıspanağın pişirildikten sonra açıkta veya buzdolabında bekletilmemesi, hemen tüketilmesi isteniyor.

ISPANAK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

Ispanak zehirlenmesi belirtileri, yiyenlerde bulanık görme ve kas güçsüzlüğü şikayetleri ortaya çıkıyor.