Ana Sayfa Ecza “Klasik eczacı yetiştirmeyeceğiz”

“Klasik eczacı yetiştirmeyeceğiz”

Afyonkarahisar’da basın mensuplarıyla bir araya gelen AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, eczacılık fakültelerinde ilaç yapabilen eczacılar yetiştireceklerini ifade ederek, “Biz sahaya çıkan gerçek eczacılar yetiştirmek istiyoruz. YÖK bu kararımızı yüzde 100 destekledi” dedi.

TimeTürk haberinde; AFSÜ Rektörü Okumuş yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’da klasik eczacıların dışında ilaç yapabilen eczacılar yetiştireceklerini söyledi. Okumuş şöyle devam etti:

“Örneğin sizin bir kanseriniz var artık size özel ilaç üretiliyor. Ama tek dozu 5 milyon dolar. YÖK başkanımıza da bunu sundum. Geçtiğimiz günlerde basında da geçti. YÖK Başkanı ayrıca bizi çağırdı ve bize güvenerek bu konu hakkında destek verdiler. Eczacılık Fakültemi açtım ama ben klasik eczacı yetiştirmeyeceğim. Mezun olduktan sonra diploması ile beraber bir eczacının yanında kalfalık yapıp arkasından 3 sene sonra para ve yer bulursa eczane dükkanı açacak eczane kalfaları yetiştirmek istemiyorum. Benim eczacım okulda okurken teorik dersini alsın, laboratuvarda çalışmasını yapsın, aynı zamanda AR-GE merkezinde bilimsel araştırmalarını yapsın ve çıkarken de fabrikam da çalışsın. Sahaya gerçek bir eczacı, yani ilaç yapabilen bir eczacı olarak mezun olsun.”

tamamı için kaynağa bakınız

Rektör